Кратко ќе трае бундес авантурата – Томислав Кушан си оди од Вецлар!

Поранешниот ракометар на Еурофарм Пелистер, Томислав Кушан, на крајот на оваа сезона ќе си замине од бундеслигашот Вецлар.

Хрватскиот репрезентативец го информирал раководството на клубот каде што игра и Филип Миркуловски, дека има интересна понуда и дека сака да си замине.

27-годишниот кружен напаѓач ќе ја доигра сезоната во Вецлар, но очигледно дека Бундес лигата не му е предизвик, иако претходно се обврза на договор до 2023 година.

Кушан имаше слична ситуација и во Битола, каде што имаше договор со Еурофарм Пелистер до крајот на оваа сезона, но раководството за соодветна оштета го ослободи од обврските.