Костески го водеше Плзен до триумф над Татран Прешов

Тимот на Талент Плзен, каде што игра македонскиот интернационалец Никола Костески, забележа нова победа во чешкиот шампионат.

Плзен беше подобар на гостински терен кај Татран Прешов, кој сезонава игра и во Чешка, со пет гола разлика, 37-32.

Никола Костески беше меѓу најдобрите стрелци и успеа да постигне четири погодоци од четири обиди.

Плзен со овој триумф е на првото место со 35 бода и 17 победи на 20 натпревари, а следниот меч го игра дома против составот на Страконице.