Коралес МВП на турнирот, Јотиќ единствен вардарец во најдобриот тим

После освојувањето на титулата сосема очекувано тимот на Веспрем доби најмногу номинации во најдобрата седумка на Ф4 турнирот во СЕХА.

Голманот Родриго Коралес, кој е и МВП после двете одлични партии во полуфиналето и финалето го предводи овој составо во кој се најдоа и неговите колеги од Веспрем: Маргуч, Македа и Нилсон. Другите во првата седумка се Јотиќ (Вардар), Мандиќ (ППД Загреб) и Шкурински (Мешков Брест).

Што се однесува до најдобриот дефанзивец сосема очекувано таму се најде Словенецот Блаж Благотиншек од Веспрем.

ОЛ-СТАР ТИМ НА СЕХА Ф4 ВО ЗАДАР

ГОЛМАН: Родриго Коралес (Веспрем)

ЛЕВО КРИЛО: Давид Мандиќ (ППД Загреб)

ЛЕВ БЕК: Александер Шкурински (Мешков Брест)0

СРЕДЕН БЕК: Ловро Јотиќ (Вардар)

ДЕСЕН БЕК: Хорхе Македа (Веспрем)

ДЕСНО КРИЛО: Гашпер Маргуч (Веспрем)

ПИВОТ: Андреас Нилсон (Веспрем)

ДЕФАНЗИВЕЦ: Блаж Благотиншек (Веспрем)