Кокшаров си поднесе оставка – не е повеќе селектор на Русија!

Откако во текот на вчерашниот ден доби рок од 24 часа од Руската ракометна федерација, сам да си поднесе оставка, Едуард Кокшаров денеска го направи очекуваниот потег.

Тој не е повеќе селектор на националниот тим на Русија, а за оваа одлука го информирал претседателот Сергеј Шишкарев.

„Не можам да продолжам да ја водам репрезентацијата, бидејќи не ја исполнив целта, иако работев со цело срце и душа. Му посакувам на тимот многу победи во иднина, верувам дека ќе ги има. Благодарам на федерацијата за довербата и што ми ги обезбеди сите услови за работа“, изјави Кокшаров.

Спортскиот директор на Вардар ја презема функцијата во јули 2017. Под негово водство, тимот беше дел од СП во Германија и Данска, и заврши на 14-то место, додека на ЕП 2020 заврши на 22-то место.