Кои беа најдобри стрелци во Суперлигата: Ончев, Илиев, Чантурија….

Сезоната во суперлигашката конкуренција заврши со титула за Вардар, а вицешампионско место за Еурофарм Пелистер. Со оглед на тоа што овие два тима не играа во регуларниот дел, немаат ниту еден ракометар во ТОП 10 стрелците.

Прв на листата со 204 постигнати гола е сега веќе поранешниот лев бек на Работнички, Тоше Ончев. Овој учинок на 23 одиграни средби му донесе трансфер во словенечкиот Тримо Требње.

Второто место е за искусниот Ивица Илиев, кој во последната сезона за Радовиш успеа да постигне 182 гола, додека третото место е за уште еден искусен ракометар – Реваз Чантурија, кој беше вистински предводник на Прилеп и успеа да даде 166 погодоци.

Интересно е што меѓу ТОП 10 стрелците во елитната конкуренција нема ниту еден играч што настапува на пивотменската позиција.

Листа на стрелци

ИграчЕкипаПозицијаГолови
mkdgeoРеваз Чантуријадесно крило314
mneМирко Мајиќлево крило312
srbСтрахиња Симиќцентрален бек291
srbЖарко Барјактаревиќдесен бек282
mkdЈане Јанчевцентрален бек254
mkdДавор Палевскилево крило237
croЗлатко Хорватдесно крило230
mkdЗдравко Постоловцентрален бек216
rusmkdТимур Дибировлево крило207
mkdТoше Ончевлев бек204
mkdДавор Шокоскилев бек201
mkdЕмилијан Ѓорговскилев бек201
mkdСлаве Јанковскилево крило190
mkdИвица Илиевцентрален бек182
mneФилип Кривокапиќцентрален бек181
mkdПавле Атанасијевиќцентрален бек180
croДенис Тотдесен бек180
mkdСтефан Дрогришкилев бек173
mkdМице Шилеговдесно крило171
mkdАнгелче Органџиевлев бек170
mkdМихаил Аларовпивот170
mkdДејан Пецаковскилев бек169
croСтипе Мандалиниќлев бек167
mkdМите Караивановлев бек166
geoХазеин Рустамовлево крило165
mkdБобан Блажескидесно крило165
mkdЦветан Кузманоскилево крило165
srbmkdСтефан Додиќцентрален бек165
mkdАлександар Василевскилев бек163
mkdДарко Кондевлево крило159
bihПавле Петровиќдесен бек157
mkdЕвгениј Темелкоскидесно крило149
mkdФилип Талескилев бек148
mkdЗоран Стојановскилево крило146
bihЈосип Периќцентрален бек145
mkdЛаско Андоновскицентрален бек145
mkdКристијан Ристовлево крило144
mkdИван Џоновлев бек143
mkdФилип Николовдесен бек140
mkdМартин Димовдесно крило134
mkdМартин Манасковлев бек132
mkdГоце Георгиевскидесно крило131
srbВладимир Јевтиќпивот128
mneЖарко Пејовиќцентрален бек126
mkdСтефан Крстевскицентрален бек126
mkdАлександар Тренчевскипивот124
mkdЗлатко Мојсоскидесно крило124
mkdНенад Костескидесно крило122
mkdПеце Ѓорѓиоскипивот121
mkdЛеонид Киселовскилев бек121
mkdСтефан Талевскицентрален бек, лево крило119
mkdМарко Митевцентрален бек118
mkdФилип Арсеновскипивот118
srbВања Смиљаниќдесен бек, десно крило118
mdaАлександар Лупашколев бек117
mkdКристијан Симоноскипивот117
bihЕлмир Граџанпивот116
croЈосип Божиќ Павлетиќдесно крило116
mkdХристијан Бикоскилево крило115
mkdЈовица Младеновскилев бек115
mkdМарко Трајковскипивот114
mkdМарио Мишевскилево крило113
mneВладан Кастратовиќцентрален бек113
mkdИгор Ѓоргиевцентрален бек, лев бек111
mkdМарио Гичевцентрален бек109
mkdПетар Маркоски106
mkdИван Тасескипивот105
croМатео Марашдесен бек101
geoМириан Гавашелишвилилев бек100
srbmkdМихајло Младеновиќлев бек100
mkdКирил Пешкирскилево крило99
mkdНикола Цветаноскилев бек99
mkdТомче Трајчевскипивот98
mkdДимитар Ѓеоргиевскицентрален бек98
mkdДаниел Андоновскилев бек98
mkdЃорѓе Голубовиќдесен бек97
mkdМартин Серафимовдесен бек96
mkdХристијан Милошевскилев бек96
mkdМилан Лазаревскипивот94
cubЈоел Куни Моралесдесен бек94
mneБогдан Николиќцентрален бек92
srbМилан Ѓукиќдесно крило91
mkdКрсте Андоновскилево крило89
mkdМартин Димовскидесен бек89
mkdСтефан Трпчевскидесен бек88
mkdАлен Ќосевскидесно крило88
mkdАлександар Петковскидесен бек86
mkdПетар Атанасијевиќлево крило86
mneВасилије Калуѓеровиќлев бек85
mkdТодор Јанкулоскидесно крило85
mkdГоце Ојлескилево крило85
mkdДејан Гошевскидесен бек84
mkdДимитар Димитриоскицентрален бек84
turХалил Озтурклев бек83
mkdХристијан Ефтимовцентрален бек82
srbИгор МршуљаСреден бек81
mkdФилип Трајановдесно крило81
mkdОрданчо Лазовлево крило79
mkdНенад Костоскилево крило79
mkdМартин Ивановскицентрален бек78
srbНикола Стефановиќпивот78
mkdСтефан Атанасовскипивот77
mkdБојан Спасовскидесен бек77
mkdДимитар Коцевлево крило77
mkdМитко Стоиловлев бек75
mkdФилип Василевскипивот74
cubРение Табоадацентрален бек74
mkdЈован Талевскицентрален бек74
mkdАлександар Стојковдесно крило73
srbДушан Медиќцентрален бек73
mkdВладимир Трајкоскилев бек73
mkdНикола Стоилевскидесно крило71
mkdИлија Диновлево крило70
mkdНикола Димитровдесно крило69
mkdДавид Савревскидесен бек68
mkdБобан Каковскицентрален бек67
mneВукашин Ракочијалев бек66
srbАлександар Вујниќлев бек65
mkdВаско Димитровскипивот64
srbДарко Ѓукиќдесно крило64
mkdСтојанче Стоиловпивот64
mkdАндре Буторацдесен бек64
mkdПеце Рајатоскидесно крило63
mkdКристијан Василевскипивот63
polПатрик Валчакпивот63
mkdЃорѓи Касаповдесно крило62
mkdБојан Маџовскилево крило61
mkdХари Павловдесен бек60
croАнте Гаџацентрален бек60
mneМирко Радовиќдесен бек, десно крило59
mkdГоран Печенковскицентрален бек59
mkdВелимир ГрујовскиСреден бек58
mkdМартин Карапалевскицентрален бек58
mkdАлександар Долдуровлево крило57
mkdГлигор Гајиќцентрален бек, лево крило56
mkdНикола Роглевдесен бек56
mkdКристијан Давитковскидесен бек55
fraОливие Њокаслев бек55
srbМилан Поповиќлево крило55
croИван Чупиќдесно крило53
srbНемања Обрадовиќцентрален бек53
mkdНаум Костовдесно крило52
mkdМарио Танкоскицентрален бек52
mkdДоне Мајновдесен бек51
mkdНикола Маркоскипивот50
mkdДејан Кукуловскилев бек49
mkdАндреј Митиќпивот48
mkdФилип Пајкоскипивот48
mkdСпасе Ѓоргиевдесно крило48
mkdФилип Кавазовцентрален бек48
mkdВаско Наковдесен бек47
mkdБојан Маневцентрален бек, лев бек46
mkdНиколче Ристескилево крило46
srbИгор Чагаљпивот46
mkdХристијан Крстаноскилев бек45
srbНемања Милутиновиќлев бек44
mkdМартин Велковскидесен бек42
mkdКостадин Петровпивот41
croТомислав Кушанпивот41
mneВук Лакичевиќдесен бек41
mkdМиливој Котевски41
mkdЃорѓи Дукадесен бек40
mkdИгор Илиевскилево крило40
mkdБожидар Илиескицентрален бек40
mkdТомче Стојановскилев бек40
mkdМарко Божиновскилево крило39
srbДушан Трифковиќ39
mneЛука Вујовиќпивот38
mkdБојан Чакалиќцентрален бек38
fraЖереми Тотопивот38
mkdСтефан Крстескидесно крило37
srbМилош Лојаничиќдесен бек36
mkdСтефан Стојановскилев бек36
mkdМарко Мишевскилев бек36
srbНикола Потиќдесен бек36
mkdИван Димитровскилево крило36
mkdХристијан Митревскидесен бек35
mkdВиктор Додевскидесно крило35
blrНикита Лошчаковлев бек35
mkdТомислав Јагуриновскидесен бек35
porУлисес Рибеиролево крило34
mkdНенад Белистојановски34
mkdДарио Симоноскипивот33
srbФилип Грубор32
mkdСаша Михајловиќцентрален бек, лев бек32
mkdИван Стојчевскидесно крило30
ukrРуслан Хончаровпивот30
mkdБорче Соколовцентрален бек30
mkdДимитриј Блажевскидесен бек, десно крило29
mkdЛука Благопетровдесно крило29
mkdДарио Кофилоскилево крило29
croЛовро Јотиќцентрален бек29
mkdДарио Петровскилев бек29
fraКевин Њокасдесен бек29
mkdАндреј Пешевскицентрален бек28
mkdМартин Фидановпивот27
mkdСимон Гуческилево крило26
ukrСерги Сулимадесен бек26
mkdАлександар Марковлев бек26
mkdМарко Стојанов25
mkdБобан Савески24
mkdРисто Окардовпивот23
mkdСтефан Добревскилево крило22
bihДино Мехиќдесен бек22
mkdХристијан Димитриескипивот22
mkdСашко Манческипивот22
mkdТеодор Тодескилев бек22
mkdФилип Крстескипивот22
mkdДарко Катранџиевлево крило21
libАли Кобеисипивот21
mkdИванче Ончевцентрален бек21
mkdДамјан Јакимовскидесно крило21
mkdСлавиша Димитријескицентрален бек21
srbАлекса Милошевиќ21
crobihМарко Тарабокијацентрален бек21
gerКристијан Дисингерлев бек21
mkdФилип Крстевски20
mkdВелко Маркоскилев бек20
bihСаша Пуљизовиќ19
mkdДавид Димескилев бек19
mkdСимон Мирчевски19
mkdСтефан Чакалиќлево крило19
croЈосип Векиќдесен бек19
mneВаско Шеваљевиќлев бек18
polЈан Чуваралево крило18
fraАбдулах Манелев бек18
mkdБлагој Димчевскипивот18
mkdВиктор Крстевскилево крило18
fraДијало Бакарилев бек17
mkdСтојан Наумовскилев бек16
mkdМарко Стојковиќпивот15
mkdСимон Калајџиескилево крило15
srbМомир Рниќлев бек15
mkdЗураб Цинцадзеголман14
mkdМартин Бошковскипивот14
mkdФилип Ролевскидесно крило14
mkdНамик Османлево крило14
mkdМартин Димовскицентрален бек14
mkdСлавјан Пауновголман13
mkdОлег Јордановлев бек13
mkdБојан Јовановскилево крило13
mkdДејан Џигероскицентрален бек13
mkdСтефан Стојчевиќпивот12
mkdСтефан Лозаноски12
mkdКостадин Петровпивот11
mkdДамјан Трајковскицентрален бек11
mkdМихаил Иваноскидесен бек11
mkdДавид Гашовскипивот11
mkdСлавчо Шулески10
mkdИвица Дукоскицентрален бек10
mkdВладимир Наумоски10
croАнте Кудузлев бек10
mkdЛео Дамчевски10
mkdИван Андревски10
mkdГоран Паунковголман10
mkdАлија Амзоскидесно крило9
mkdСтефан Андонов9
mkdСтефан Колоскилев бек8
mkdМартин Табаковски8
mkdАнтонио Николоски8
mkdАндреј Крстевски8
mkdГоран Лисичковцентрален бек8
mkdИлија Мелоскицентрален бек7
mkdМартин Трајковскиголман7
mkdСиниша Павловдесен бек7
mkdДимитар Пеевлево крило7
mkdАндреј ТркалевскиСреден бек7
croМаријан Мариќлев бек7
mkdЈован Ѓоргиевлев бек7
mkdАлександар Стојаноскиголман7
mkdВаско Стојанов7
ukrВадим Виричлев бек7
mkdСтефан Доневпивот6
mkdМартин Јовановскиголман6
mkdДамјан Субашевски6
mkdКристијан Ташевскипивот6
mkdРисто Манчев6
mkdБорис Илиевскипивот6
mkdКристијан Станковски5
mkdРатко Димовскидесен бек5
mkdДушан Каркалашевцентрален бек5
mkdБојан Спасовскипивот5
mkdАнтонио Николовскилев бек5
mkdМарко Џепароскидесно крило5
mkdМетодиј Ризоски5
mkdКристијан Анѓелковскипивот5
srbДавор Тасковиќлев бек5
mkdЈагош Брауновиќголман5
rusГлеб Каларашпивот5
mkdГрадимир Чаневскиголман5
mkdФилип Чурлевскицентрален бек4
mkdЈане Цветковскиголман4
mkdМарко Михајловиќлево крило4
srbПетар Ачимовиќлев бек4
mkdМихаил Тотиќ4
mkdМилорад Кукоскилев бек4
mneБранко Канкарашпивот4
mkdАндреј Стојановски4
mkdАце Спасовлев бек4
mkdЈован Фичорскицентрален бек4
mkdДимитар Бонев4
mkdСлаве Јовановскицентрален бек4
mkdБлагојче Трајкоскиголман4
mkdДаниел Дупјачанецголман4
mkdБојан Петрески4
mkdИлија Чрчев4
mkdРисте Чаповцентрален бек4
mkdНикола Даниловскиголман4
mkdРенато Панделишев4
hunМартон Секељголман3
mkdПетар Ферукоскипивот3
mneВасилије Печурицаголман3
mkdХристијан Коваческиголман3
mkdАлександар Ристовголман3
mkdМартин Ристов3
mkdАлександар Гоџировголман3
mkdКристијан Трајкоскицентрален бек3
bihНевен Стјепановиќдесен бек3
mkdФилип Фидановски3
mkdАнтонијо Пешевскилево крило3
mkdФилип Костадинов3
mkdХристијан Чакалиќцентрален бек3
mkdРисте Атанасов3
mkdМартин Ситновски3
mkdДушко Раткушиноски3
mkdМартин Карафилоскипивот3
mkdТомислав Димковски2
mkdНикола Стрезоски2
mkdВасил Гоговголман2
mkdНикола Ристески2
mkdБојан Стојчевскицентрален бек2
mkdЃорѓе Банцалискицентрален бек2
mkdБојан Вренцоскилево крило2
egyКарим Хендавиголман2
mkdЛазар Стојанов2
mkdСтојан Стојановдесен бек2
mkdБојан Блажевскиголман2
mkdМатеј Петковскиголман2
mkdЕдвин Омерагиќлев бек2
mkdИгор Петковски2
mkdДавид Стојкоскиголман2
mkdБлагој Пановголман2
mkdПетар Ангеловголман2
mkdФилип Митев2
mkdБојан Љубевскилев бек2
mkdАндреј Петковскиголман2
mkdМартин Перовановиќголман1
mkdПетар Цветковски1
mkdСлободан Новаковиќлев бек1
blrАндреј Хапалдесно крило1
mkdНикола Нацевцентрален бек1
mkdТрајче Мицевски1
mkdБорко Ристовскиголман1
srbДејан Томиќлев бек1
mkdДамјан Тутенковскиголман1
mkdДалибор БлажевскиСреден бек1
mkdФилип Мечкароски1
mkdБорче Феновцентрален бек1
mkdСтефан Јордановски1
mkdМарјан Велковголман1
mkdМихајло Костовски1
mkdЈован Спасовдесно крило1
mkdДраган Павиќдесно крило1
mkdМартин Томовскиголман1
mkdСтефан Милков1
mkdВиктор Крстевскилево крило1
mkdЗлатко Даскалоскиголман1
mkdЈоаким Ангеловскиголман1
mkdЕнес Идризилев бек1
mkdНебојша Василевскипивот1
mkdБојан Јованов1
mkdБорис Ристовскицентрален бек1
mkdВасо Димитровголман0
mkdДавор Бучески0
mkdАдриан Костадиноскиголман0
mkdДино Трајчевскиголман0
mkdНикола Кизиќголман0
mkdАлександар Коцевголман0
mkdАлександар Мицевголман0
fraРобин Кантегрелголман0
mkdМарио Стојаноски0
mkdФилип Јовановски0
mkdНикола Петровголман0
mkdВане Крстев0
mkdМатео Попин0
mkdМитко Петрескиголман0
mkdМартин Божиновски0
mkdФилип Ѓорѓиев0
mkdЃорги Ерманоскиголман0
mkdЈаков Пановскипивот0
mkdФилип Атанасовскилево крило0
mkdЖивко Стојановпивот0
mkdФилип Ангеловскилев бек0
mkdМарко Кизиќголман0
mkdНиколчо Пецанов0
mkdВаско Караиванов0
mkdХристијан Јовановскиголман0
mkdЛеонид Ангеловголман0
mkdМатеј Ивановскиголман0
kuwАли Сафарголман0
mkdИван Ангелескиголман0
mkdАлександар Велков0
mkdНино Перчуклиевскиголман0
mkdДавид Брестовацголман0
mkdЈордан Рингов0
mkdНикола Стојкоскиголман0
mkdДаниел Ацевголман0
mkdАндреј Николовскидесно крило0
mkdФилип Адамчески0
mkdКристијан Петров0
mkdРисте Пешковголман0
mkdКристијан Ѓорѓиев0
mkdКристијан Кристоголман0
mkdКристијан Николовски0
mkdДалибор Лукиќдесен бек0
mkdДимитар Матовскипивот0
mkdПетар Ангелевски0
mkdВладимир Митревскиголман0
mkdНаум Симјановскиголман0
mkdБобан Ристевскиголман0
bihМарин Вегарлев бек0
mneНикола Матовиќголман0
mkdДавид Олтовскилев бек0
mkdИлија Ангеловски0
mkdДејан Михајловиќ0
mkdЗлатко Везенковскицентрален бек0
mkdБране Трифуновскиголман0
mkdСтефан Христоскиголман0
mkdВиктор Василевскиголман0
mkdВасил Витановдесен бек0
mkdХристијан Ристевскилев бек0
mkdБојан Николовскидесно крило0
mkdПетар Виларовголман0
mkdДејан Лазороскилево крило0
mkdМартин Петров0
mkdРисто Карамичевпивот0
mkdБојан Белческицентрален бек0
mkdАнтонио Бурчевскипивот0
mkdТоше Димитриевпивот0
mkdДавид Иванов0
espЕдуардо Гурбиндодесен бек0
mkdЌире Петровголман0
mkdФилип Велјаноски0
mkdВладо Затаракоскиголман0
mkdТодор Аксентиев0
mkdАндреј Марковскилево крило0
mkdДавид Даевпивот0
mkdМарио Милановцентрален бек0
mneЛука Вујовиќпивот0
mkdДимитар Бардакоскиголман0
mkdДаниел Ѓорѓескиголман0
mkdВиктор Дамчевскилево крило0
mkdДејан Југовскидесен бек0
mkdФилип Ивановскиголман0
mkdФилип Гучевскицентрален бек0
mkdИван Галевски0
mkdПетар Конескилев бек0
mkdЕсад Дрпљанинлево крило0
mkdАлексеј Василевлево крило0