КЛ7 со триумф се одјави од Суперлигата

Ракометарите на КЛ7 забележаа триумф во последното коло од суперлигашкиот плеј-аут. Избраниците на Игор Котевски прославија пирова победа над составот на Работнички со 39-34.

Домашните тргнаа подобро, поведоа со 3-1, но КЛ7 веднаш се врати на 3-3 и оттогаш најчесто се играше гол за гол. По 13-13 во финишот на полувремето гостите се одлепија на плус два, 13-15, а на паузаа заминаа и со предност од три гола, 16-19.

Во второто полувреме набрзина КЛ7 обезбеди и плус четири, 17-21 и до крајот рутински ја одржуваше оваа предност. Работнички на моменти успеваше да намали до минус два, но немаше ниту време ниту сили за комплетен камбек.

Ова беше наважен натпревар на двете екипи, па практично играа без одбрани и до крајот беа постигнати 73 гола. Најдобри стрелци кај победникот беа Ѓорѓиев со десет и Симоноски со девет гола, додека кај Работнички, Ончев даде осум гола.

34 - 39
Конечен резултат

Место

СЦ „Јане Сандански“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
РАБОТНИЧКИ1634Пораз
Г.А.-КЛ71939Победа

РАБОТНИЧКИ

# Играч Позиција Исклучување Голови
4Бојан Стојчевскицентрален бек02
5Стефан Чакалиќлево крило03
9Дамјан Јакимовскидесно крило03
10Давид Димескилев бек12
13Енес Идризилев бек00
14Христијан Чакалиќцентрален бек00
19Кристијан Анѓелковскипивот00
21Давид Савревскидесно крило24
22Лука Вујовиќпивот04
23Тoше Ончевцентрален бек18
28Петар Виларовголман00
31Виктор Крстевскилево крило02
33Стефан Крстевскицентрален бек06
77Ѓорѓи Дукадесен бек00
99Васил Гоговголман00
 Вкупно 434

Г.А.-КЛ7

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Александар Стојковдесно крило03
6Филип Крстескипивот10
10Симон Гуческилево крило00
11Игор Ѓоргиевцентрален бек010
14Кристијан Симоноскипивот09
15Бојан Љубевскилев бек00
17Божидар Илиескицентрален бек00
18Михајло Костовски-00
19Мартин Димовскидесен бек08
20Иван Галевски-00
22Евгениј Темелкоскидесно крило04
24Олег Јордановлев бек01
26Марко Стојковиќпивот01
31Глигор Гајиќцентрален бек03
33Виктор Василевскиголман00
99Андреј Петковскиголман00
 Вкупно 139

Officials

Судии:Делегат:
ЌАЕВ ГЛИГОР
ЌАЕВ СПАСКО
КАМИШЕВСКИ ДУШКО
ПозЕкипаНПРЛБ