Кире против Раул на отворање на претсезоната

Екипите на Нант и ПСЖ се претставници на Франција во Лигата на шампионите за оваа сезона, но ќе играат во различни групи така што нема да имаат соочување.

Овие два тима затоа ќе имаат двобој на отворањето на контролните средби, а тоа значи дека претсезоната ќе биде отворена со дуел меѓу Кире Лазаров и Раул Гонзалес. Натпреварот е закажан за 28 август, а ќе се игра без присуство на публика.

ПСЖ после овој натпревар ќе има двобои и со Кретеј (4 септември) и Шартр (12 септември). За натпреварот меѓу ПСЖ и Иври кој би требало да биде одигран меѓу овие две средби засега нема датум.

Тимот на ПСЖ подготовките за новата сезона ќе ги стартува на 27 јули.