Квалификации за бараж: Литванија ја нокаутираше Грција, утре е најважниот дуел за Македонија

Репрезентацијата на Литванија денеска го совлада составот на Грција со 27:26во 1. коло од Групата Б во квалификациите за баражот за СП 2021. Со оваа победа Литванките се промовираа во главен ривал на Македонија за првото место во групата и утре ќе имаат интересен дуел.

Првиот ден промовираше уште неколку репрезентации кандидати за пласман во баражот. Две групи се по четири, а две со по три селекции. Од секоја од групите првите два состави завршуваат во баражот.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА БАРАЖ ЗА СП 2021

РЕЗУЛТАТИ ОД 1. КОЛО

ГРУПА А

СЛОВАЧКА – УКРАИНА                31:28 (14:13)

ИЗРАЕЛ – ЛУКСЕМБУРГ               22:18 (11:6)

ГРУПА Б

МАКЕДОНИЈА – ИСЛАНД           24:17 (11:8)

ЛИТВАНИЈА – ГРЦИЈА  27:26 (12:12)

ГРУПА Ц

КОСОВО – АВСТРИЈА    20:26 (12:11)

ИТАЛИЈА беше слободна

ГРУПА Д

ФАРСКИ ОСТРОВИ – БЕЛОРУСИЈА         13:21 (7:15)

ШВАЈЦАРИЈА беше слободна