Кањелас: Мораме да се бориме доколку сакаме финале!

Светскиот првак од 2013 година, селекцијата на Шпанија, која до златото во споменатата година дојде откако во финалето ја совлада Данска, денес на Мундијалот во Полска и Шведска ќе се соочи токму со скандинавската селекција.

Еден од поискусните во ,,црвената фурија” и екс ракометар на Вардар, Жоан Кањелас очекува неизвесен натпревар против избраниците на Николај Јакобсен.

,,Ќе биде сосема поинаков дуел од оној од 2013 година. Го знаеме тоа и затоа мора да се бориме и да го дадеме максимумот од себе доколку сакаме да се пласираме во финалето. Ќе видиме како ќе се одвиваат работите во натпреварот”, изјави искусниот Кањелас за данската телевизија ТВ2.

Натпреварот меѓу Данска и Шпанија ќе се одигра вечерва со почеток од 18:00 часот. Победникот од овој дуел ќе игра во финалето со подобриот од дуелот меѓу Франција и Шведска.