Каталонците не запираат: Барса на крилјата на Де Варгас го сруши незгодниот Алборг

Европскиот првак Барселона ја продолжи серијата без пораз во Лигата на шампионите, откако на домашен терен го совлада данскиот Алборг со 32-26. Голманот Де Варгас со 13 одбрани за едно полувреме и одличниот Мем во нападот со девет гола беа доволни за каталонскиот гигант да се справи со Алборг, кој патем имаше реми, 24-24 на десетина минути до крајот.

Во првиот дел двете екипи се менуваа во водство, имаа најчесто по еден или два гола разлика, но Алборг замина на пауза со гол предност, 16-15.

Голманот Агерфорс го одржуваше Алборг во живот во вториот дел и сите очекуваа драматична завршница. Сепак во последните десет минути од вториот дел на гостинските ракометари им се случи вистински потоп.

По голот на Клар за 24-24, Барса погоди четири пати во серија преку Мем, Ричардсон и Фраде за 28-24 и тука го скрши отпорот на ривалот. Де Варгас им одбрани пенали на Хансен и Бартолд, потоа уште два шута на ѕвездата на Алборг и веќе беше јасно дека нема назад за гостите. До крајот домашните само рутински ја задржаа предноста.

Најдобри стрелци во Барса беа Мем со девет и Ване со шест гола, додека Де Варгас имаше 12 одбрани со 55% на успешност, додека кај Алборг се истакна Клар со шест гола. Барса е прва на табелата со 17 бода, а данскиот тим е петти со седум бода.