Кадети: Очекувани победи на сите фаворити

По стартот на пионерските лиги во машка и женска конкуренција, минатиот викенд започна и кадетскиот шампионат во машка конкуренција.

Екипите се распоредени во четири групи, а во првото коло фаворитите забележаа убедливи победи изразени со двоцифрена разликка.

Резултати, 1. коло:

Група 1
МЕТАЛУРГ 2 – ПРОЛЕТ 26:38 (10:18)
ДРАЧЕВО – ВАРДАР ЈУНИОР 12:37 (3:18)
АЛУШОВСКИ – БУТЕЛ СКОПЈЕ 42:33 (18:16)

Група 2
МЕТАЛУРГ – АЕРОДРОМ 40:31 (18:13)
ВЕЛЕС 2009 – КЛ 7 ЛАЗАРОВ 25:40 (10:20)
АНГЕЛИ ВАРДАР – КУМАНОВО 29:20 (18:07)

Група 3
ВЕСНА АКУМУЛАТОРИ – ПАРТИЗАН 2016 СПОРТ 38:33 (20:17)
АСТРАИОН ХЕНДБОЛ – КЛ 7 СВЕТИ НИКОЛЕ 29:25 (14:11)
РАДОВИШ – ВАРДАР НЕГОТИНО 34:27 (16:13)
ДЕЛЧЕВО ВАРДАР – ТИКВЕШ 55:24 (27:10)

Група 4
СТРУГА – КЛ 7 24:28 (11:14)
ПЕЛИСТЕР – ЕНХАЛОН 37:14 (17:08)
ПРИЛЕП – КАЛЕ МК ВАРДАР 28:25 (12:10)
ОХРИД – ЕУРОФАРМ РАБОТНИК 25:21 (11:10)