Историјата најавува убав натпревар за Вардар – На првиот дуел во сезоната вардарци победуваат

На шест од последните осум натпревари со кои ја отворале сезоната ракометарите на Вардар успеале да се изборат за победа

Ракометарите на Вардар од сезоната 2013/14 редовно се дел од групната фаза во Лигата на шампионите, а оттогаш досега имаат само едно реми и еден пораз. Практично ремито беше во 2013 година против Барселона на домашен терен, а поразот лани од Мешков Брест во Белорусија.

Меѓу овие две средби вардарци имаа шест други дуели и на сите забележаа победи. Редовно тргнуваа како гости и победуваа. Трипати го совладаа Монпелје, а по еднаш Целје, Кристијанштад и Висла Плоцк.

Ова е убава најава за натпреварот кој следува денеска од 18:45 часот.

ПРВИТЕ НАТПРЕВАРИ ВО СЕЗОНАТА ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

21 СЕПТЕМВРИ 2013

ВАРДАР – БАРСЕЛОНА                29:29

27 СЕПТЕМВРИ 2014

ЦЕЛЈЕ – ВАРДАР             26:27

20 СЕПТЕМВРИ 2015

МОНПЕЛЈЕ – ВАРДАР   25:30

25 СЕПТЕМВРИ 2016

КРИСТИЈАНШТАД – ВАРДАР23:28

17 СЕПТЕМВРИ 2017

ВИСЛА ПЛОЦК – ВАРДАР           22:26

15 СЕПТЕМВРИ 2018

МОНПЕЛЈЕ – ВАРДАР   24:27

14 СЕПТЕМВРИ 2019

МОНПЕЛЈЕ – ВАРДАР   31:33

16 СЕПТЕМВРИ 2020

МЕШКОВ БРЕСТ – ВАРДАР         24:22

15 СЕПТЕМВРИ 2021

ЕЛВЕРУМ – ВАРДАР      ?