ИДЕАЛЕН ТИМ НА 7. КОЛО ОД СУПЕРЛИГА (АНКЕТА)

Традицијата продолжува и екипата на 24Ракомет и годинава ќе ви овозможува во секое коло да гласате за најдобрите ракометари по коло во вториот дел од сезоната.

Сезоната ќе биде долга, ќе има неизвесни битки за титулата и за опстанокот, а на љубителите на ракометот нема да им недостигаат драматични и неизвесни натпревари.

Ние ги одбравме најдобрите седум, а со помош на вашите гласови ќе се одбере ракометарот кој ќе биде МВП на колото. Ќе можете да гласате до петок до 15 часот.

Според Вас кој е најкорисниот ракометар на 7. коло во машка Супер лига?

Давор Палевски -лево крило- Пролет
52.30%
Mарио Гичев -среден бек- Јуниор КВ
17.63%
Вања Смиљаниќ - десен бек- Тиквеш
7.26%
Aнгелче Oрганџиев -лев бек- Pадовиш
6.81%
Иван Чупиќ -десно крило- Вардар
6.37%
Градимир Чаневски-голман-Еурофарм Пелистер
5.93%
Tомислав Kушан -пикер- Eурофарм Пелистер
3.70%

Резултати, плеј-оф/плеј-аут, 7 коло:

Пролет – Струга 27-21 (ИЗВЕШТАЈ)
Охрид – Еурофарм Пелистер 20-24(ИЗВЕШТАЈ)
Металург – Вардар 27-31 (ИЗВЕШТАЈ)
Еурофарм Пелистер 2 – Бутел Скопје 25-26 (ИЗВЕШТАЈ)
Тиквеш – Прилеп 29-28 (ИЗВЕШТАЈ)
Младост Богданци – Јуниор КВ 28-28 (ИЗВЕШТАЈ)
Астраион – Радовиш 24-39 (ИЗВЕШТАЈ)
КЛ7 – Работнички 27-23 (ИЗВЕШТАЈ)

ИДЕАЛЕН ТИМ НА 7. КОЛО

ГОЛМАН: Градимир Чаневски (Еурофарм Пелистер) – Битолчани мораа да се помачат да го добијат мечот во Охрид, а еден од клучните фигури во гостинскиот тим беше токму Чаневски.

ЛЕВО КРИЛО: Давор Палевски (Пролет) – Еден од најдобрите стрелци во суперлигашкото друштво постигна 11 погодоци на дуелот против Струга.

ЛЕВ БЕК: Ангелче Органџиев (Радовиш) – Радовишани имаат три победи во серија, а велешанецот беше најдобар во триумфот против Астраион.

СРЕДЕН БЕК: Марио Гичев (Јуниор КВ) – Штипјанецот не само што беше најдобар стрелец во ремито против Младост со девет гола, го даде и последниот гол за реми во последните секунди.

ДЕСЕН БЕК: Вања Смиљаниќ (Тиквеш) – Српскиот интернационалец беше најдобар стрелец на дуелот против Прилеп и даде девет погодоци со добра процент на реализација.

ДЕСНО КРИЛО: Иван Чупиќ (Вардар) – Хрватското десно крило постигна шест погодоци во Автокоманда, а дел од нив во клучните моменти кога Вардар ја градеше предноста за триумф.

ПИВОТ: Томислав Кушан (Еурофарм Пелистер) – Хрватскиот пивотмен игра одлично по камбекот по повредата даде голем придонес во играта во напад за триумф на битолчани во Охрид.