ИДЕАЛЕН ТИМ НА 6. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР МАШКАТА ЛИГА (АНКЕТА)

Традицијата продолжува и екипата на 24Ракомет и годинава ви овозможува во секое коло да гласате за најдобрите ракометари по коло и во пролетниот дел од сезоната.

Продолжуваат разигрувањата за титула и опстанок во елитната конкуренција, па нема да недостигаат неизвесни и интересни натпревари.

Ние одново ги одбравме најдобрите седум. Со помош на вашите гласови ќе го одбереме ракометарот кој ќе биде МВП на 6. коло од плеј-оф/аут.

Meѓу номинираните ракометари има по еден ракометар од Вардар, Еурофарм Пелистер, Прилеп, Вардар Неготино, Струга, Голден Арт и Бутел Скопје.

За МВП на колото ќе можете да гласате до недела до 12 часот.

СУПЕР МАШКА ЛИГА – РЕЗУЛТАТИ ОД 6. КОЛО ПЛЕЈ-ОФ/АУТ

ВАРДАР – TИКВЕШ 35-25
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – ОХРИД 32-23
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – АЛКАЛОИД 30-35
БУТЕЛ СКОПЈЕ – ПРОЛЕТ 23-16

ВАРДАР НЕГОТИНО – ЈУНИОР КВ 31-25
ПРИЛЕП – КУМАНОВО 23-22
СТРУГА – РАДОВИШ 31-21
СКОПЈЕ – ГОЛДЕН АРТ 27-29

СПОРЕД ВАС КОЈ Е НАЈКОРИСЕН РАКОМЕТАР НА 6.КОЛО ВО МАШКАТА СУПЕРЛИГА?

Марио Миланов - среден бек - Голден Арт
56.07%
Бојан Блажески - голман - Бутел Скопје
13.38%
Петар Маркоски - пивот - Струга
11.51%
Лазар Адамовиќ - десен бек - Вардар Неготино
9.27%
Мариани Гавашелишвили - лев бек - Прилеп
6.35%
Јан Чувара - лево крило - Вардар
1.87%
Ненад Костески - десно крило - Еурофарм Пелистер
1.55%

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР14130142
2АЛКАЛОИД14111236
3ВАРДАР 196114101334
4ТИКВЕШ 20141453618
5БУТЕЛ1450916
6ОХРИД1450915
7ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 214301110
8ПРОЛЕТ1411126
ПозЕкипаНПРЛБ
1ГОЛДЕН АРТ14100433
2СТРУГА1481528
3ПРИЛЕП1472525
4МРК КУМАНОВО1472524
5СКОПЈЕ 20201471624
6ЈУНИОР К.В.1454519
7ВАРДАР НЕГОТИНО1461719
8РАДОВИШ1401132

ИДЕАЛЕН ТИМ НА 6. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕРЛИГА (АНКЕТА)

Голман: Бојан Блажески (Бутел Скопје) – Голманот на бутелци собра 19 одбрани и беше меѓу најдобрите поединци во триумфот над Пролет.

Лево крило: Јан Чувара (Вардар) – Левото крило на вардаррци одигра само едно полувреме против Тиквеш, но и тоа беше доволно заедно со Манасков и Георгиевски да биде најдобар стрелец.

Лев бек: Мариани Гавашелишвили (Прилеп) – Грузискиот репрезентативец со шест гола ги водеше прилепчани до победа над дотогаш непоразениот тим на Куманово.

Среден бек: Марио Миланов (Голден Арт) – Средниот бек на Голден Арт беше меѓу најдобрите поединци во триумфот над Скопје.

Десен бек: лазар Адамовиќ (Вардар Неготино) – Српскиот десен бек постигна пет погодоци во важната победа на неготинци во борбата за опстанок над Јуниор КВ.

Десно крило: Ненад Костески (Еурофарм Пелистер) – Десното крило на битолчани со шест гола го водеше тимот кон победа над Охрид и рехабилитација по поразот во дербито од Вардар.

Пивот: Петар Маркоски (Струга) – Кружниот напаѓач на стружани беше меѓу најдобрите поединци во убедливиот триумф над Радовиш во борбата за суперлигашки опстанок.