Ива + Ива = убедлив триумф за Металург

Ракометарките на Металург им се вратија на домашните обврски по елиминацијата од Европскиот Куп.

Избраничките на Јулијана Дамчевска без проблеми го победија составот на Овче Поле СУ со убедливи 17 голови разлика, 35-18.

По 4-0 и 6-1 на стартот, јасно беше каков натпревар ќе има во Автокоманда. До паузата домашните ракометарки стигнаа до плус 12, 20-8.

Најдобри стрелци во тимот на Металлург беа Ива Младеновска со осум и Ива Божиноска со шест погодоци.

Кај гостинките од Свети Николе, се истакна Елена Вучевска со осум, додека Наталија Манева даде пет гола.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ12120036
2СТРУЖАНКА1270521
3ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.1270521
4АСТИБО123099
5ДЕСПИНА123099