Златна лига: Данска покажа моќ против Норвежаните

Селекцијата на Данска која важи за еден од главните фаворити за златниот медал на Европското првенство денеска во првиот меч од Златната лига го совлада составот на Норвешка со 28:26.

Во интересна средба Данците дојдоа до убаво водство уште во текот на првите 30 минути. Имаа три гола предност и на пауза заминаа со 15:12.

Она што беше сработено во првите 30 минути беше загубено во продолжението кога составот на Норвешка успеа да се врати во игра и да израмни на 20:20. Оттука тргнаа возбудувањата кои траеја до крајот на средбата. Нијанси решаваа за победникот, но Данците покажаа моќ и дојдоа до победа од 28:26.

Голманот Грин успеа да покаже квалитет на овој дуел и беше еден од позаслужните што во финишот Данска се избори за победата.

В недела следува нов меч за Данска на Златната лига, а се соочува со селекцијата на Франција од 17 часот.