Заслужено: Пешевски дел од идеалниот тим на колото во Бундес лигата (ФОТО)

Македонскиот репрезентативец Жарко Пешевски е најдобриот кружен напаѓач на колото во Бундес лигата.

Ракометарот на Штутгарт во ремито против Лемго (26-26), постигна осум голови и беше играч на натпреварот, сосема заслужено се најде во идеалниот тим.

Тој погоди осум пати од девет обиди и немаше конкуренција во изборот за најдобар на неговата позиција.

Селекторот Данило Брестовац може да го радува формата на Пешевски и Стоилов пред стартот на квалификациите за ЕП.