Загреб пропушти голема шанса, повторно остана без бодови

Ракометарите на ППД Загреб во 3. коло од Лигата на шампионите пропуштија голема шанса да стигнат до првите бодови. На домашен терен загубија од Алборг со 26:27.

Алборг го имаше почетното водство, 3:5 и 4:6, а потоа следуваше серија на Загреб кој го презема водството. Се играше изедначено гол за гол сè до финишот на првиот дел кога домашните обезбедија три гола предност, 15:12.

Во второто полувреме Загреб долго го контролираше резултатот. Постојано имаше два-три гола предност. Алборг имаше добар период и успеа да ја стопи негативата и израмни на 23:23. Во неизвесна завршница гостите подобро се снајдоа и ги однесоа бодовите.

Божовиќ со седум гола беше најефикасен во тимот на Загреб, а Вуглач постигна шест погодоци. Во победничкиот тим најмногу се истакна Јул со осум гола, а Саугструп постигна пет.