Женска лига: Стружанка на тешко гостување, Чаир пред своја публика пред три бода

Во 13. коло од Женската лига денеска ќе бидат одиграни две средби. На нив домашните очекуваат бодови, но на еден од дуелите се очекува и да има надигрување и неизвесност.

Вардар е фаворит против РК Алушовски и тука гостинките тешко ќе можат да дојдат до некое изненадување.

Сепак, на средбата меѓу Чаир и Стружанка може да има надигрување во текот на сите 60 минути со оглед на тоа што се работи за две солидни екипи. Приближно се израмнети со квалитетот и затоа ова може да биде интересен дуел.

Домашниот терен може да биде голема предност, а дали тимот на Чаир ќе го искористи ќе се види денеска.

ЖЕНСКА ЛИГА

ДВОЈКИ ЗА 13. КОЛО

САБОТА, 7 ДЕКЕМВРИ

11:30ч

ВАРДАР – РК АЛУШОВСКИ

Сала: СЦ „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Благоја Кимовски и Блаже Михајлов од Скопје. Делегат: Владимир Саздовски од Скопје.

17:00ч

ЧАИР – СТРУЖАНКА

Сала: ОУ „7 Март“ во Скопје. Судии: Спаско Ќаев од Скопје и Даниел Ристовски од Велес. Делегат: Мамер Реџепи од Скопје.

НЕДЕЛА, 8 ДЕКЕМВРИ

13:30ч

ПЕЛИСТЕР – ГЕВГЕЛИЈА

Сала: „Боро Чурлевски“ во Битола. Судии: Марија Илиева и Силвана Карбеска од Скопје. Делегат: Камер Металари од Скопје.

17:00ч

КУМАНОВО – СПАРТАК

Сала: ОУ „Перо Наков“ во Куманово. Судии: Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев од Скопје. Делегат: Сашо Младенов од Скопје.

18:00ч

ОВЧЕ ПОЛЕ СУ – МЕТАЛУРГ

Сала: „Цар Самоил“ во Свети Николе. Судии: Ѓорѓи Василевски од Скопје и Иван Јовановски од Штип. Делегат: Зоран Јовановски од Штип.

ВТОРНИК, 10 ДЕКЕМВРИ

20:30ч

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ – ДЕСПИНА

Сала: „Христо Батанџиев“ во Скопје. Судии: Адриана Здраковска и Сања Божиновска од Скопје. Делегат: Митко Ѓорѓиевски од Скопје.

КУЗМАН ВАРДАР ИЛИНДЕН е слободен

ТАБЕЛА: 1. Куманово 33 бода (407:237); 2. Металург 30 (405:227); 3. Вардар 24 (363:241); 4. Стружанка 24 (329:268); 5. Чаир 24 (322:287); 6. Деспина 21 (280:295); 7. Спартак 14 (285:306); 8. Пелистер 11 (313:358); 9. Гевгелија 10 (256:323); 10. Ѓорче Петров 9 (236:324); 11. Кузман Вардар Илинден 6 (269:396); 12. РК Алушовски 4 (274:395); 13. Овче Поле СУ 3 (242:324).