Женска лига: Пелистер денеска брка победа против Спартак

Екипата на Пелистер која сезонава ќе ја претставува Македонија во Челенџ купот не игра во формата од лани после многуте промени во тимот, но денеска ќе се обиде да надомести и да дојде до три бода на дуелот против Спартак.

Ракометарките на тимот од Битола на домашен терен ќе влезат со улога на мал фаворит против Спартак и ќе биде интересно да се види како ќе течат работите на овој натпревар.

Ова може да биде неизвесен дуел полн со интересен ракомет, а доколку работите течат како што се очекува тогаш нијанси ќе пресудуваат.

Ова е единствениот меч од 9. коло кај дамите денеска, додека другите дуели се играат утревечер.

ЖЕНСКА ЛИГА

ДВОЈКИ ЗА 9. КОЛО

СРЕДА, 6 НОЕМВРИ

20:00ч

ПЕЛИСТЕР – СПАРТАК

Сала: „Боро Чурлевски“ во Битола. Судии: Рубинчо Седлоски и Горан Ангелески од Прилеп. Делегат: Игор Огненов од Битола.

ЧЕТВРТОК, 7 НОЕМВРИ

19:30ч

СТРУЖАНКА – ГЕВГЕЛИЈА

Сала: „Нико Нестор“ во Струга. Судии: Александар Вукашиновски и Мирко Трајковски од Скопје. Делегат: Златко Локвенец од Скопје.

КУЗМАН ВАРДАР ИЛИНДЕН – ДЕСПИНА

Сала: „Гоце Делчев“ (Илинден) во Скопје. Судии: Михаела Капсарева и Лејла Јашар од Скопје. Делегат: Митко Ѓорѓиевски од Скопје.

20:00ч

ЧАИР – МЕТАЛУРГ

Сала: ОУ „7 Март“ во Скопје. Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски од Скопје. Делегат: Цане Куртовиќ од Скопје.

КУМАНОВО – ВАРДАР

Сала: ОУ „Перо Наков“ во Куманово. Судии: Виктор Начевски од Скопје и Даниело Божиновски од Битола. Делегат: Љупчо Јаневски од Скопје.

20:15ч

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ – ОВЧЕ ПОЛЕ СУ

Сала: „Христо Батанџиев“ во Скопје. Судии: Адриана Здравковска и Сања Божиновска од Скопје. Делегат: Зоран Кимевски од Скопје.

РК АЛУШОВСКИ е слободен

ТАБЕЛА: 1. Металург 21 бод (278:122); 2. Куманово 21 (257:142); 3. Вардар 18 (241:147); 4. Чаир 18 (214:178); 5. Стружанка 15 (232:195); 6. Деспина 12 (200:222); 7. Спартак 10 (211:233); 8. Пелистер 7 (200:245); 9. Гевгелија 7 (152:214); 10. Алушовски 4 (201:277); 11. Овче Поле СУ 3 (168:194); 12. Ѓорче Петров 3 (137:213); 13. Кузман Вардар Илинден 3 (171:280).