Еурофарм Пелистер и Куманово ги дознаа ривалите за место во ЛШ (ФОТО)

Европската ракометна федерација ги објави тимовите што се пријавиле за место во Лигата на шампионите.

Кај мажите има десет сигурни места во групната фаза, меѓу кои едно е за Вардар, додека остануваат уште 6 слободни места за кои конкурираат дури 13 екипи, меѓу кои и Еурофарм Пелистер.

ПИК Сегед, Висла Плок, Адемар Леон, ГОГ Гудме, Нант и Спортинг Лисабон заедно со битолчани аплицираа како второпласирани во домашните шампионати, а како шампиони се пријавија Бешикташ, Мотор Запорожје, Елверум, Целје, Динамо Букурешт, Кадетен Шафхаузен и Мешков Брест.

Кај дамите има девет сигурни места во групната фаза, а за слободните 7 места конкурираат уште 11 тимови, меѓу кои и нашиот Куманово.

ЦСКА Москва, Битигхајм, Брест Бретањ, ФТЦ, Сторхамар и кумановци побараа дополнително место, додека како шампиони од држави што немаа директно место во ЛШ, место побараа Бањик Мост, Подравка, Крим, Хор и Кастамону.

ЕХФ ќе ги објави сите тимови што ќе добијат место во ЛШ на 19 јуни, а ждрепката е на 1 јули.