Еурофарм Пелистер загуби во Швајцарија и заврши на двобој со Магдебург

Ракометарите на Еурофарм Пелистер со пораз од 26:29 против Кадетен ја завршија групната фаза и во осминафиналето за противник ќе го имаат тимот на Магдебург.

Од почетокот на средбата Кадетен тргна подобро и успеа да наметне свое темпо. Брзо дојде до предност од два гола и не дозволуваше Еурофарм Пелистер да израмни. Ракометарите на претставникот од Македонија тешко доаѓаа до погодок, а првиот го имаа во 7. минута. Тоа беше казнувано од домашните, но не премногу, па на средина на првото полувреме беше 5:2.

Во 20. минута беше обезбеден резултат од 9:5 и полека стануваше јасно дека Еурофарм Пелистер тешко ќе може до враќање во средбата, па до полувреме само се одржуваше разликата за на одмор да се замине со 16:12 за домашните.

На почетокот на второто полувреме проблемите за тренерот на Еурофарм Пелистер, Жељко Бабиќ станаа поголеми. Милорад Кукоски доби директен црвен картон, па тимот од Битола остана без главниот дефанзивец. Тоа је направи потешка задачата во одбраната, но разликата беше стабилизирана.

Само на моменти Кадетен имаше плус шест гола бидејќи главно беше 3-4 погодоци. Сето ова беше можност да се влезе мирно во финишот, а беше јасно дека Еурофарм Пелистер нема да може да направи пресврт така што бодовите останаа за Кадетен.

Со овој резултат Кадетен се најде на 2. позиција во Групата Д и ќе игра со Монпелје во осминафиналето, додека Еурофарм Пелистер за ривал ќе го има составот на Магдебург. Во двете комбинации и едниот и другиот тим немаа многу избор за ривал во елиминациите.

29 - 26
Конечен резултат

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
Кадетен Шафхаузен1629Победа
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1226Пораз

Кадетен Шафхаузен

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Кристијан Пилиповиќголман00
3Анхел Монторо Кабељодесен бек00
4Самуел Зендерлево крило10
7Габор Часарцентрален бек04
8Ерик Шмитпивот03
9Јонас Шоперпивот00
10Донат Бартокдесен бек17
12Игнасио Биска Гарсијаголман00
14Филип Новакпивот00
15Жарко Шешумцентрален бек01
18Максимилијан Герблдесно крило03
20Лука Марошлев бек02
21Јонас Шелкерцентрален бек04
22Себастијан Фримеллево крило03
24Ник Томинецдесно крило02
26Лукас Хербургерлево крило10
 Вкупно 329

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Матео Марашдесен бек02
3Гоце Ојлескилево крило12
4Никола Маркоскипивот02
9Стипе Мандалиниќлев бек11
11Невен Стјепановиќдесен бек01
13Мирко Радовиќдесен бек02
14Марио Танкоскицентрален бек00
16Благојче Трајкоскиголман00
18Јосип Периќцентрален бек07
19Ненад Костескидесно крило01
21Градимир Чаневскиголман00
24Милорад Кукоскилев бек10
30Мартин Велковскидесен бек02
59Елмир Граџанпивот06
66Милан Ѓукиќдесно крило00
 Вкупно 326

ЛИГА НА ЕВРОПА – ГРУПА Д

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1Рајн Некар Ловен1081117
2Кадетен Шафхаузен1062214
3ГОГ1060412
4ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1051411
5Тримо Требње103076
6Татабања1000100