ЕП за кадети: Шведска во тешка група по одбрана на титулата

Ждрепката за Европското првенство за кадети кое во август ќе се одржи во Словенија донесе интересни групи, а актуелниот шампион Шведска ќе мора уште во групната фаза да се соочи со селекциите на Шпанија и Унгарија.

На натпреварите за играчи до 18 години сигурно ќе донесатвозбудувања, а интересна е и групата која ја има домаќинот Словенија. Оваа селекција се најдево група заедно со Србија и Исланд, а ништо помалку интересни не се ниту другите две.

Практично четирите групи нудат возбудувања и јасно е дека ова ќе биде интересно првенство.

Четирите групи можете да ги видите до во продолжение.

Македонија и ова лето ќе мора на ЕХФ шампионатот, а на истиот ќе бидеме домаќини така што момците ќе се борат за пласман во ранг повисоко.