Душебаев: Не сакам Шпанија да ја одбрани титулата на ЕП!

Европскиот шампион Шпанија без поголеми проблеми ја одработува трката кон одбрана на титулата освоена на претходното Европско првенство во Хрватска пред две години.

Некогашниот шпански репрезентативец Талант Душебаев, кој сега е тренер на полскиот Келце, а неговите двајца синови – Алекс и Дани играат за „фуријата“, вели дека ќе биде задоволен со трето место.

„Не сакам Шпанија да ја одбрани титулата. Ако погледнеме низ статистиката – тој што го освоил Европското првенство во годината кога се одржуваат Олимписките игри, е далеку од освојување на олимписко злато. Нашите момци стигнаа до полуфинале, но јас ќе бидам задоволен и со третото место“, изјави Душебаев за рускиот „Брз Центар“.

Шпанија денеска ќе игра со Хрватска во натпревар за првото место во групата 1 од главната рунда, а победникот од овој дуел ќе игра со второпласираниот од групата 2, најверојатно Словенија.