Драма во Струга – Кадетките на Стружанка преку пенали до шампионската титула!

Екипата на Стружанка ја одбрани титулата во кадетската лига откако на Ф4 турнирот, на кој беше организатор, успеа во неизвесното финале да го совлада Вардар со 23:21. Победникот беше одлучен на пенали, а регуларниот дел од натпреварот заврши нерешено, 20:20.

Двете екипи одиграа неизвесно прво полувреме, кое што беше проследено со голема борба за секоја топка. Вардар во еден момент имаше и три гола разлика, 4:7, но домаќинот не се предаваше и во последниот период од првиот дел направи пресврт. По водството на „црвено-црните“ од 6:8, избраничките на Владимир Паноски со серија од 3:0 поведоа со 9:8. Првото полувреме заврши нерешено, 9:9.

Во првите минути од вториот дел се играше гол за гол. Стружанка заигра поангажирано, успеа да се одлепи на три гола позитива, 16:13, а ракометарките на Вардар беа под голем притисок за камбек во дуелот. Кризата во екипата на Вардар беше причина Платон да побара тајм-аут, со цел консолидирање и подобра игра на нејзините избранички.

Советите од вардаровата клупа вродија со плод бидејќи гостинките дојдоа до минус еден 16:15. Вардар со подобрата игра во одбраната, како и во нападот, го израмни резултатот на 17:17, а во следниот напад обезбеди водство од 17:18. Во завршниот дел од натпреварот ниту една од двете екипи не успеа да создаде поголема разлика од еден гол, па така регуларниот дел заврши без победник, 20:20.

Тоа значеше дека победникот ќе се одлучува на пенали. Во пенал серијата домашната екипа имаше подобра реализација и повеќе беше концентрирана, со што ја одбрани титулата која беше освоена минатата сезона.

Екипата на Шампион го освои третото место, откако беше подобра од битолски Феникс, со резултат 35:32 (15:18).