Дојде Циндриќ, дојде и победата: Хрватска ја совлада Србија и тргна кон втора рунда

Репрезентацијата на Хрватска обезбеди победа од 23:20 на дуелот против Хрватска со што беа обезбедени и два бода и резултат кој речиси и да значи пласман во втората рунда бидејќи

Од почетокот на средбата имаше големо надигрување. И двете селекции се менуваа во водство и се обидуваа да го контролираат натпреварот. Не им одеше најдобро постојано да бидат во предност бидејќи имаше често парирање и од двете страни така што неизвесноста постоеше што покажува и резултатот и бројот на головите од крајот на првото полувреме.

Хрватите на оваа средба го имаа Лука Циндриќ, кој можеби немаше многу голови, но беше одличен лидер во нападот и водач на Јагањац и Мартиновиќ кои имаа простор за реализација. Им се придодаде и Чупиќ така што можеа да имаат постојана контрола на резултатот.

Водството коешто во првиот дел беше изразено со 11:9 во продолжение постојано беше контролирано и селекцијата на Хрватска немаше проблеми да го зачува ова водство. Србија се обидуваше да фати приклучок, но тешко успеваше да стигне до реализација бидејќи и Шуњиќ бранеше одлично, па на крајот Хрватите се радуваа.

Во последните моменти Србите се трудеа да не загубат со голема разлика во случај да се направи круг на три репрезентации со четири поени доколку ја совладаат Франција в понеделник така што ќе биде интересно до крај. Засега Хрватска е поблизу до втора рунда.

15 јануари 2022
23 - 20
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
15 јануари 2022 22:24 EURO22 C 2021/2022 15.01.2022 60'

Место

„СЕГЕД УЈ“ АРЕНА СЕГЕД

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ХРВАТСКА1123Победа
СРБИЈА920Пораз

ХРВАТСКА

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Марино Мариќпивот00
8Анте Гаџацентрален бек00
12Иван Пешиќголман00
24Шиме Ивиќдесен бек00
27Иван Чупиќдесно крило16
28Жељко Мусапивот00
33Лука Циндриќцентрален бек03
35Мате Шуњиќголман01
40Никола Граховацпивот00
41Тин Луцинцентрален бек25
45Халил Јагањацлев бек02
50Валентино Равниќлево крило00
51Иван Мартиновиќдесен бек26
53Марин Шипиќпивот00
57Филип Главашдесно крило00
62Марин Јелиниќлево крило10
 Вкупно 623

СРБИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Милан Бомаштарголман00
6Урош Борзашлев бек12
8Стеван Сретеновиќлев бек00
10Дарко Ѓукиќдесно крило02
13Живан Пешиќпивот00
17Богдан Радивојевиќдесно крило05
20Драган Пешмалбекпивот01
21Вања Илиќлево крило01
24Лазар Кукиќцентрален бек04
28Младен Шотиќлево крило00
33Мијајло Марсениќпивот12
36Милош Орбовиќдесен бек03
37Данило Радовиќлев бек10
39Марко Милосављевиќлев бек10
76Владимир Цупараголман00
90Тибор Иванишевиќголман00
 Вкупно 420

ЕП 2022, ГРУПА Ц – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1УНГАРИЈА33006
2ИСЛАНД31113
3ЦРНА ГОРА31022
4СРБИЈА30121