ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Шпанија и Хрватска можат уште денеска во полуфинале

Селекциите на Шпанија и на Хрватска имаат максимум после четири одиграни средби, а веќе денеска ако одиграат на потребното ниво можат да ги решат дилемите околу тоа кои две селекции одат во полуфинале од Групата 1 во втората фаза на Европското првенство.

Шпанија влегува како фаворит против селекцијата на Австрија и тука според играта која ја прикажува на овој шампионат тешко ќе може да биде изненадена. Сите очекувања се „фуријата“ и денеска да биде поблизу до победа.

Хрватите, пак, имаат посилна средба во која ќе ги одмерат силите со Германија. Ова ќе биде исто така важен дуел бидејќи победа против Германците ќе ги постави Хрватите во одлична позиција бидејќи потоа против Чешка и Шпанија ќе имаат задача само за да се борат за првото место во групата со оглед на тоа што полуфиналето ќе биде обезбедено.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

11:00ч

БАХРЕИН – ИРАН (Шампионат на Азија)

13:00ч

ХОНГ КОНГ – ИРАК (Шампионат на Азија)

КАСТАМОНУ – МОСТ (Куп на ЕХФ, жени)

13:30ч

ИЗЕВСК – ДИНАМО СИНАРА (Русија Супер лига, жени)

СКАРА – СОДЕР (Шведска 1, жени)

14:00ч

ВИБОРГ – НФХ НИК (Данска 1, жени)

РОСТОВ ДОН – ЦСКА МОСКВА (Русија Супер лига, жени)

15:00ч

КАТАР – ЈАПОНИЈА (Шампионат на Азија)

АЈАКС КОПЕНХАГЕН – СКАНДЕРБОРГ (Данска 1, жени)

ЕСБЈЕРГ – ХОЛСТЕБРО (Данска 1, жени)

ДЕБРЕЦЕН – ТУРИНГЕР (Куп на ЕХФ, жени)

ХАЈД – ЛУГИ (Шведска 1, жени)

16:00ч

БЕЛОРУСИЈА – ЧЕШКА (Европско првенство)

БУКСТЕУДЕ – БЕНЗАЈМ АУЕРБАХ (Германија, Бундес лига 1, жени)

ХОВДЕ – КУНГАЛВС (Шведска 1, жени)

17:00ч

КУВАЈТ – ОАЕ (Шампионат на Азија)

ШИОФОК – ПОДРАВКА (Куп на ЕХФ, жени)

18:00ч

ФТЦ РАИЛ КАРГО – ШОМБАТЕЛИ (Унгарија 1, жени)

ЃЕР – КИШВАРДА (Унгарија 1, жени)

МТК БУДИМПЕШТА – АЛБА ФЕХЕРВАР (Унгарија 1, жени)

НЕКАРЗУЛМЕР – МЕЦИНГЕН (Германија, Бундес лига 1, жени)

18:15ч

ШПАНИЈА – АВСТРИЈА (Европско првенство)

19:00ч

ЕРДИ – ЛУБЛИН (Куп на ЕХФ, жени)

19:30ч

БИТИГХАЈМ – ХЕРНИНГ ИКАСТ (Куп на ЕХФ, жени)

БОРУСИЈА ДОРТМУНД – БЛОМБЕРГ (Германија, Бундес лига 1, жени)

20:00ч

БУРГ ДЕ ПАЖ – БЕЗАНСОН (Франција 1, жени)

20:30ч

ХРВАТСКА – ГЕРМАНИЈА (Европско првенство)

БРЕСТ – ШАМБРИ (Франција 1, жени)