ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Финиш на првиот круг, ќе биде ли Данска ново изненадување?

Со натпреварите од групата Е на Европското првенство кои се играат во Малме финишира првиот круг и денеска ќе бидат познати последните селекции кои ќе си заминат од шампионатот, како и уште две селекции кои одат понатаму.

Одговорот може да го даде уште првиот натпревар меѓу Исланд и Унгарија, на кој победа за Унгарците ќе значи и отпаѓање на Данска од првенството. Истото важи и во случај натпреварот меѓу Исланд и Унгарија да заврши со нерешен резултат.

Затоа Данците се оставени на милост и немислот на Исланѓаните. Ова ќе биде интересен ден во кој може да има ново големо изненадување на Европското првенство.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

14:30ч

ПАРИЗ 92 – НАНТ (Франција 1, жени)

16:00ч

ЧСМ БУКУРЕШТ – БИСТРИЦА (Романија 1, жени)

17:00ч

КРАСНОДАР – АЛИСА УФА (Русија Супер лига, жени)

17:30ч

ЛУЧ – ЗВЕЗДА ЗВЕНИГОРОД (Русија Супер лига, жени)

18:00ч

ДЕБРЕЦЕН – ШИОФОК (Унгарија 1, жени)

ЕРДИ – БЕКЕШЧАБА (Унгарија 1, жени)

КИШАРДА – ФТЦ РАИЛ КАРГО (Унгарија 1, жени)

БЈАСЕН – АКЕР (Норвешка 1, жени)

ФРЕДРИКСТАД – СТОРХАМАР (Норвешка 1, жени)

ГЈЕРПЕН – ТЕРТНЕС (Норвешка 1, жени)

18:15ч

ИСЛАНД – УНГАРИЈА (Европско првенство 2020)

18:30ч

ХЕРНИНГ ИКАСТ – СИЛКЕБОРГ (Данска 1, жени)

РАНДЕРС – ОДЕНЗЕ (Данска 1, жени)

ФАНА – СОЛА (Норвешка 1, жени)

КРИСТИЈАНСАНД – ФОЉО (Норвешка 1, жени)

19:00ч

КОПЕНХАГЕН – АРХУС (Данска 1, жени)

19:30ч

ОЛДЕНБУРГ – БАД ВИЛДУНГЕН (Германија Бундес лига, жени)

ТУРИНГЕР – ГЕПИНГЕН (Германија Бундес лига, жени)

20:00ч

БИТИГХАЈМ – К. БАРЕН КЕЧ (Германија Бундес лига, жени)

20:10ч

БЕЛГИЈА – КИПАР (Квалификации за СП 2021)

20:30ч

РУСИЈА – ДАНСКА (Европско првенство 2020)