ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Почнува вториот круг на Мундијалот во Јапонија

Репрезентациите кои се најдоа меѓу најдобрите 12 на Светското првенство во Јапонија денеска ќе стартуваат со втората фаза и ќе играат натпревари од првото коло на патот кон полуфиналето.

Покрај овие 12 селекции натпревари ќе играат и оние селекции кои не успеаја да дојдат до најдобрите 12, а тие ќе имаат дуели од разигрувањето за пласман.

Денеска се играат и средби од неколку првенства низ Европа, но и Куп натпревари така што ќе има доста пресметки.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

10:00ч

ЦРНА ГОРА – ЈАПОНИЈА (Светско првенство за жени)

ХОЛАНДИЈА – ГЕРМАНИЈА (Светско првенство за жени)

СЕНЕГАЛ – КОНГО (Светско првенство за жени)

АЛЕКСАНДРИЈА – ЧСУ ТАРГУ (Куп на Романија)

ДИНАМО БУКУРЕШТ – КАЛАРАШ (Куп на Романија)

11:00ч

ПИТЕШТИ – ТЕМИШВАР (Куп на Романија)

12:30ч

НОРВЕШКА – ДАНСКА (Светско првенство за жени)

ШПАНИЈА – ШВЕДСКА (Светско првенство за жени)

13:30ч

ХАНОВЕР – ФУКСЕ БЕРЛИН (Германија Бундес лига)

ПЕЛИСТЕР – ГЕВГЕЛИЈА (Македонија, Женска лига)

14:00ч

ФРЕДЕРИЦИЈА – МОРС (Данска 1)

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – ЧЕЛЈАБИНСК (Русија Супер лига)

14:30ч

ЧСМ ФОЧАНИ – ПОТАИСА ТУРДА (Куп на Романија)

15:00ч

СОНДЕРЈИСКЕ – БЈЕРИНГБРО (Данска 1)

СТАВРОПОЛ – ПЕРМ (Русија Супер лига)

ЛУГИ – ОНЕРЕД (Шведска 1)

РЕДБЕРГСЛИД – ХАЛБИ (Шведска 1)

16:00ч

ЕРЛАНГЕН – ЛАЈПЦИГ (Германија Бундес лига)

КИЛ – МИНДЕН (Германија Бундес лига)

НОРДХОРН – ЛЕМГО  (Германија Бундес лига)

РАЈН НЕКАР – ГЕПИНГЕН (Германија Бундес лига)

АНЖЕР – НАНТ (Куп на Франција)

АНЕСИ – МОНПЕЛЈЕ (Куп на Франција)

КАЕН – БИЛЕР (Куп на Франција)

ШЕРБУР – ТУЛУЗ (Куп на Франција)

ЛИОН – ШАМБЕРИ (Куп на Франција)

ВАЛ Д’ОИС – СЕЛЕСТАТ (Куп на Франција)

ЧСМ ФАГАРАШ – ДОБРОГЕА СУД (Куп на Романија)

СУР – ТУН (Швајцарија 1)

17:00ч

ПОНТО – ПСЖ (Куп на Франција)

ХАМБУРГ – ЕМСДЕТЕН (Германија, Бундес лига 2)

КУМАНОВО – СПАРТАК (Македонија, Женска лига)

СТ. ГАЛЕН – БЕРН (Швајцарија 1)

18:00ч

ДУБОЧИЦА – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА (Србија Супер лига)

ПРОЛЕТЕР – ПАРТИЗАН (Србија Супер лига)

БЕКЕЛАГЕТ – ФОЉО (Норвешка 1)

ДРАМЕН – ФИЛИНГЕН (Норвешка 1)

ХАСЛУМ – АРЕНДАЛ (Норвешка 1)

ОВЧЕ ПОЛЕ СУ – МЕТАЛУРГ (Македонија, Женска лига)

19:00ч

ГОРИЦА – УМАГ (Хрватска Премиер лига)

СЕСВЕТЕ – ЗАМЕТ (Хрватска Премиер лига)