ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Почнуваат контролите во Турција, Италија прв ривал за Македонија

Репрезентативките на Македонија од денеска стартуваат со контролните натпревари во Турција, а првиот натпревар на кој ќе настапат ќе биде против селекцијата на Италија.

Македонија не е во комплетен состав и дел од ракометарките останаа во Скопје. Сепак, тоа нема да биде поголем проблем, па на терен ќе треба да се види најдоброто и да се покаже која од девојките колку може во моментов.

Ова е само прв дуел, а веќе утре ќе има нови пресметки.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

10:00ч

ЈУЖНА КОРЕЈА – СРБИЈА (Пријателска средба)

16:00ч

ЧСМ БУКУРЕШТ – МАШЕКА (Челенџ куп)

17:00ч

АВСТРИЈА – ШВАЈЦАРИЈА (Пријателска средба)

МАКЕДОНИЈА – ИТАЛИЈА (Пријателска средба)

17:45ч

УКРАИНА – БЕЛОРУСИЈА (Пријателска средба)

18:00ч

ЕГЕР – ФЕРЕНЦВАРОШ (Унгарија 1)

18:30ч

МАЛОМЕРИЦЕ – ДУКЛА ПРАГА (Чешка, Екстра лига)

19:00ч

БУТЕЛ СКОПЈЕ – ВАРДАР ЈУНИОР (Германија, Бундес лига 2)

ДУБРАВА – ЗАМЕТ (Хрватска, Премиер лига)

ДУБОЧИЦА – СПАРТАК (Србија, Супер лига)

ГРАЦ – АОН ФИВЕРС (Австрија 1)

В. ВИЕНА – КРЕМС (Австрија 1)

ВОГОШЧА – АЕК (Челенџ куп)

ОРОШАЗИ – МЕЗОКОВЕСДИ (Унгарија 1)

ЧЕШКА – ПОЛСКА Б (Пријателска средба)

ХЕЛСИНБОРГ – ЛУГИ (Шведска 1)

19:30ч

ЛЕМВИГ – ФРЕДЕРИЦИЈА (Данска 1)

ЕЛФФЛОРЕНЦ – ФЕРНДОРФ (Германија, Бундес лига 2)

ЕСЕН – Н-ЛИБЕК (Германија, Бундес лига 2)

ИШТАД – ХАЛБИ (Шведска 1)

19:45ч

ДОНБАС – БЕРН (Челенџ куп)

20:00ч

ВАЛЕНС – БИЛЕР (Франција 2)

ПОЛСКА – ЛИТВАНИЈА (Пријателска средба)

20:15ч

БЕЗАНСОН – ДИЖОН (Франција 2)

20:30ч

ХУЕСКА – ГВАДАЛАХАРА (Шпанија Асобал)

ШЕРБУР – ПОНТО (Франција 2)

ЛИМОЖ – САРАН (Франција 2)

НАНСИ – СЕСОН (Франција 2)

СТРАЗБУР – НИЦА (Франција 2)

21:00ч

МАДЕИРА – МАРИБОР (Челенџ куп)