ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Паѓа одлука за полуфиналните двојки на ЕП

Со натпреварите кои денеска ќе бидат одиграни во Виена и во Малме ќе финишира надигрувањето во групите на Европското првенство, а потоа ќе следуваат дуели од полуфиналето.

Денеска се играат по три средби и во двете групи од последното коло, а во оваа ситуација потешката задача ја имаат репрезентациите кои играат во Малме бидејќи тие и вчера имаа натпревари. Уште потешко ќе биде за Словенија и за Унгарија кои денеска немаат право на кикс со оглед на тоа што се во трка за последното место во полуфиналето.

Возбудувањата денеска се и во двата града. Во Виена, Хрватска и Шпанија ќе се борат за првото место во групата, а победникот ќе има можност веројатно да игра против Словенија или Унгарија. Сепак, ова нема да биде познато додека не се одигра дуелот меѓу Словенија и Норвешка така што уште сè е во игра и уште не се знае како ќе се одвиваат работите додека не биде комплетирана денешната програма.

Практично одлуката паѓа на дуелите од 16 и од 18:15 часот, додека дуелите од 20:30 часот ќе бидат на некој начин повеќе ревијални.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

11:00ч

ТЕМИШВАР – БИСТРИЦА (Куп на Романија, жени)

12:00ч

ДР КОНГО – ГАБОН (Шампионат на Африка)

КЕНИЈА – НИГЕРИЈА (Шампионат на Африка)

14:00ч

ЗЕЛЕНОРТСКА РЕПУБЛИКА – МАРОКО (Шампионат на Африка)

БС КОСКА – КОНГО (Шампионат на Африка)

16:00ч

ХРВАТСКА – ШПАНИЈА (Европско првенство)

ПОРТУГАЛИЈА – УНГАРИЈА (Европско првенство)

ЕГИПЕТ – АНГОЛА (Шампионат на Африка)

ЛИБИЈА – ГВИНЕЈА (Шампионат на Африка)

ЛАДА ТОЉАТИ – ДИНАМО СИНАРА (Русија Супер лига, жени)

17:00ч

КРАСНОДАР – ИЗЕВСК (Русија Супер лига, жени)

ЗВЕЗДА ЗВЕНИГОРОД – СТАВРОПОЛ (Русија Супер лига, жени)

18:00ч

ТУНИС – АЛЖИР (Шампионат на Африка)

КАМЕРУН – ЗАМБИЈА (Шампионат на Африка)

ДЕБРЕЦЕН – СЕНТ ИШТВАН (Унгарија 1, жени)

ШИОФОК – ЃЕР (Унгарија 1, жени)

ФОЛО – МОЛДЕ (Норвешка 1, жени)

ОПСАЛ – БЈАСЕН (Норвешка 1, жени)

18:15ч

БЕЛОРУСИЈА – АВСТРИЈА (Европско првенство)

НОРВЕШКА – СЛОВЕНИЈА (Европско првенство)

18:30ч

АРХУС – ЕСБЈЕРГ (Данска 1, жени)

ОДЕНЗЕ – АЈАКС КОПЕНХАГЕН (Данска 1, жени)

ТЕРТНЕС – КРИСТИЈАНСАНД (Норвешка 1, жени)

19:00ч

АРГЕНТИНА – УРУГВАЈ (Првенство на Јужна и Централна Америка)

19:30ч

АЛБОРГ – КОПЕНХАГЕН (Данска 1, жени)

НФХ НИК – РАНДЕРС (Данска 1, жени)

СКАНДЕРБОРГ – ХЕРНИНГ ИКАСТ (Данска 1, жени)

ФТЦ РАИЛ КАРГО – ЕРДИ (Унгарија 1, жени)

АКЕР – СТОРХАМАР (Норвешка 1, жени)

БАД ВИЛДУНГЕН – ТУРИНГЕР (Германија, Бундес лига 1, жени)

20:00ч

ТУЛОН – НИЦА (Франција 1, жени)

БЕНЗАЈМ АУЕРБАХ – БИТИГХАЈМ (Германија, Бундес лига 1, жени)

20:30ч

ЧЕШКА – ГЕРМАНИЈА (Европско првенство)

ИСЛАНД – ШВЕДСКА (Европско првенство)

21:00ч

ПАРАГВАЈ – ЧИЛЕ (Првенство на Јужна и Централна Америка)

23:00ч

БОЛИВИЈА – БРАЗИЛ (Првенство на Јужна и Централна Америка)