ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Норвешка против Словенија вторпат на ЕП овој пат за бронза

Селекциите на Норвешка  и Словенија кои играа заедно во Групата 2 од втората фаза на Европското првенство денеска ќе одиграат натпревар во битката за 3. место. Пред неколку дена ги одмерија силите во Малме, а сега местото на одигрување на средбата е Стокхолм така што ова ќе биде можност за ново докажување.

За разлика од претходниот дуел сега на терен сигурно ќе бидат најсилните постави и нема да има тактизирање.

Сигурно најдобрите ќе се обидат да дојдат до утешниот медал и победа во малото финале, па ќе има интересна пресметка. Сигурно ќе биде интересно и претходно во мечот за 5. место иако нема некое посебно значење пресметката меѓу Германија и Португалија.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

10:00ч

АВСТРАЛИЈА – НОВ ЗЕЛАНД (Шампионат на Азија)

12:00ч

САУДИСКА АРАБИЈА – КУВАЈТ (Шампионат на Азија)

14:00ч

ОАЕ – ИРАН (Шампионат на Азија)

АЈАКС КОПЕНХАГЕН – ОДЕР (Данска 2)

РАМНИЦУ ВЛЧЕА – КРИМ МЕРКАТОР (Лига на шампиони, жени)

ХЕРНИНГ ИКАСТ – БИТИГХАЈМ (Куп на ЕХФ, жени)

ЛАДА ТОЉАТИ – СТОРХАМАР (Куп на ЕХФ, жени)

14:15ч

КРИСТИЈАНСАНД – ЕСБЈЕРГ (Лига на шампиони, жени)

15:00ч

СИДХАВСОРНЕ – МИТЈИЛАНД (Данска 2)

МЕЦ – РОСТОВ ДОН (Лига на шампиони, жени)

16:00ч

ГЕРМАНИЈА – ПОРТУГАЛИЈА (Европско првенство)

ДР КОНГО – ГАБОН (Шампионат на Африка)

ЗЕЛЕНОРТСКА РЕПУБЛИКА – МАРОКО (Шампионат на Африка)

ЈАПОНИЈА – ЈУЖНА КОРЕЈА (Шампионат на Азија)

ФТЦ РАИЛ КАРГО – ЧСМ БУКУРЕШТ (Лига на шампиони, жени)

18:00ч

ГВИНЕЈА – КОНГО (Шампионат на Африка)

КАТАР – БАХРЕИН (Шампионат на Азија)

МТК БУДИМПЕШТА – ВАЦИ (Унгарија 1, жени)

ОСТРОВЈЕЦ – АЗОТИ ПУЛАВИ (Куп на Полска)

КОШИЦЕ – ТАТРАН ПРЕШОВ (Словечка Екстра лига)

18:30ч

СЛОВЕНИЈА – НОРВЕШКА (Европско првенство)

19:00ч

БУДУЌНОСТ – САВЕХОФ (Лига на шампиони, жени)

ЧИЛЕ – БОЛИВИЈА (Шампионат на Јужна и Централна Америка)

21:00ч

УРУГВАЈ – ПАРАГВАЈ (Шампионат на Јужна и Централна Америка)

23:00ч

БРАЗИЛ – АРГЕНТИНА (Шампионат на Јужна и Централна Америка)ор