ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Металург е во центарот на вниманието, брка групна фаза во Купот на ЕХФ

Ракометарите на Металург денеска ќе го одиграат реваншот од 3. коло од Купот на ЕХФ, а оваа средба ќе биде одиграна во СЦ „Јане Сандански“. Во Скопје гостува екипата на Горење од Велење која минатата сабота на свој терен обезбеди победа од 24:19.

Овој резултат е активен и за двеет екипиа, а тоа е гаранција денеска денеска од 18 часот ќе биде следен убав натпревар во кој и едниот и другиот тим ќе имаат што да покажат на теренот. Оттаму претстои интересна средба.

Останува денеска да се види прво составот со кој Металург ќе настапи против Горење, а тоа значи и да се види со кои сили ќе се нападне против тимот од Словенија. Секако ова ќе биде дуелот кон кој ќе биде насочено сето внимание денеска бидејќи може да донесе групна фаза во уште едно натпреварување за тим од Македонија.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

09:30ч

ЈАПОНИЈА – БРАЗИЛ (Пријателска средба)

10:30ч

КАРВИНА – ЖЕЛЕЗНИЧАР (Челенџ куп)

12:00ч

СЛОВЕНИЈА – ФРАНЦИЈА (Пријателска средба)

12:30ч

КУЗМАН ВАРДАР ИЛИНДЕН – ГЕВГЕЛИЈА (Македонија, Женска лига)

13:30ч

КИЛ – ЛАЈПЦИГ (Германија, Бундес лига)

15:00ч

БЕЈКОЗ Б. – ГРАНИТАС (Челенџ куп)

СТАВРОПОЛ – П. БИСТРИЦА (Челенџ куп)

ИТАЛИЈА – ТУРЦИЈА (Пријателска средба)

ЛИТВАНИЈА – УКРАИНА (Пријателска средба)

15:15ч

ДИНАМО БУКУРЕШТ – БУЗАУ (Романија 1)

16:00ч

БАЛИНГЕН – ЛУДВИГСХАФЕН (Германија, Бундес лига)

РАЈН НЕКАР – ШТУТГАРТ (Германија, Бундес лига)

ФУКСЕ БЕРЛИН – МАЛМЕ (Куп на ЕХФ)

МАГДЕБУРГ – ЗАБЖЕ (Куп на ЕХФ)

16:50ч

АЛБОРГ – ПСЖ (Лига на шампиони)

17:00ч

ЦЕЛЈЕ – ПИК СЕГЕД (Лига на шампиони)

ППД ЗАГРЕБ – ЕЛВЕРУМ (Лига на шампиони)

ФРИДЕК МИСТЕК – ЈИЦИН (Чешка Екстра лига)

ЕКС – ШАМБЕРИ (Куп на ЕХФ)

АРЕНДАЛ – НАНТ (Куп на ЕХФ)

ОЛИМПИЈАКОС – МЕЛСУНГЕН (Куп на ЕХФ)

ХАМБУРГ – РИМПАР (Германија, Бундес лига 2)

ОХРИД – ПЕЛИСТЕР (Македонија, Супер машка лига)

ТУРЦИЈА – КОСОВО (Пријателска средба)

17:15ч

ПОЛСКА – БЕЛОРУСИЈА (Пријателска средба)

18:00ч

КОПЕР – ИЗОЛА (Словенија 1)

СКЕРИНГ – ФИФ (Данска 2)

БЈЕРИНГБРО – ФАДИ ВИНТЕРТУР (Куп на ЕХФ)

МЕТАЛУРГ – ГОРЕЊЕ (Куп на ЕХФ)

ГРАЧАНИЦА – ДУКЛА ПРАГА (Челенџ куп)

МАРИБОР – МАДЕИРА (Челенџ куп)

БЕКЕЛАГЕТ – ХАСЛУМ (Норвешка 1)

РУНАР – КОЛСТАД (Норвешка 1)

18:15ч

АЈЗЕНАХ – ЕМСДЕТЕН (Германија, Бундес лига 2)

19:00ч

КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН – КРИСТИЈАНШТАД (Лига на шампиони)

БЈЕЛОВАР – ВИНКОВЦИ (Хрватска, Премиер лига)

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – ПРОЛЕТЕР (Србија Супер лига)