ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Македонија против Романија во финале на „Трофеј Карпати“

Со почеток во 17:15 часот, Македонија ќе се соочи со Романија и ова ќе биде финалниот дуел на кој ќе се одмерат силите со квалитетен ривал и ова ќе биде најсилниот дуел во оваа недела. Воедно е и прв меч против селекција од Европа што секако ќе биде одлична можност да се види формата на сите ракометари.

Репрезентативците на Македонија кои добија шанса во последните неколку денови да играат на контролните средби и да се борат за место за тимот кој ќе настапи на Европското првенство денеска имаат уште еден натпревар и тоа во финалето на „Трофеј Карпати“.

Со почеток во 17:15 часот, Македонија ќе се соочи со Романија и ова ќе биде финалниот дуел на кој ќе се одмерат силите со квалитетен ривал и ова ќе биде најсилниот дуел во оваа недела. Воедно е и прв меч против селекција од Европа што секако ќе биде одлична можност да се види формата на сите ракометари.

Инаку, утре ќе се знае и составот со кој Македонија ќе влезе во завршните подготовки пред заминувањето на Европското првенство и секако тимот со кој ќе се оди на контролите во Словенија.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

13:30ч

ЕРЛАНГЕН – МЕЛСУНГЕН (Германија Бундес лига)

ЛУДВИГСХАФЕН – ГЕПИНГЕН (Германија Бундес лига)

МАГДЕБУРГ – ВЕЦЛАР (Германија Бундес лига)

ШТУТГАРТ – ФУКСЕ БЕРЛИН (Германија Бундес лига)

КОПЕНХАГЕН – ХОЛСТЕБРО (Данска, Сантандер куп, жени)

15:00ч

БУКСТЕУДЕ – БЛОМБЕРГ (Германија Бундес лига, жени)

ТУРИНГЕР – БЕНЗАЈМ АУЕРБАХ (Германија Бундес лига, жени)

АЛЖИР – ХОЛАНДИЈА (Пријателска средба)

15:45ч

ЕРДИ – АЛБА ФЕХЕРВАР (Унгарија 1, жени)

16:00ч

БАЛИНГЕН – ЛАЈПЦИГ (Германија Бундес лига)

БЕРГИШЕР – НОРДХОРН (Германија Бундес лига)

КИЛ – ЛЕМГО (Германија Бундес лига)

МИНДЕН – ХАНОВЕР (Германија Бундес лига)

ОДЕНЗЕ – ХЕРНИНГ ИКАСТ (Данска, Сантандер куп, жени)

ФЛЕРИ – БУРГ ДЕ ПАЖ (Франција 1, жени)

МЕРИЊАК – НИЦА (Франција 1, жени)

ПАРИЗ 92 – БРЕСТ (Франција 1, жени)

БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – БАД ВИЛДУНГЕН (Германија Бундес лига, жени)

МАЈНЦ – ГЕПИНГЕН (Германија Бундес лига, жени)

16:30ч

ХАСЛУМ – ЕЛВЕРУМ (Норвешка, НМ куп)

ОЛДЕНБУРГ – МЕЦИНГЕН (Германија Бундес лига, жени)

17:00ч

БЕЗАНСОН – ШАМБРИ (Франција 1, жени)

МЕЦ – НАНТ (Франција 1, жени)

ТУЛОН – ДИЖОН (Франција 1, жени)

МТК – ШИОФОК (Унгарија 1, жени)

БОРУСИЈА ДОРТМУНД – БИТИГХАЈМ (Германија Бундес лига, жени)

НЕКАРЗУЛМЕР – БАРЕН КЕЧ (Германија Бундес лига, жени)

МАГУРА ЦИСНАДЕИ – БИСТРИЦА (Романија 1, жени)

17:15ч

МАКЕДОНИЈА – РОМАНИЈА (Пријателска средба)

17:30ч

СКАРА – Х 65 (Шведска 1, жени)

18:00ч

БЕКЕШЧАБА – ВАЦИ (Унгарија 1, жени)

ДУНАЈВАРОШ – СЕНТ ИШТВАН (Унгарија 1, жени)

ДЕБРЕЦЕН – ШОМБАТЕЛИ (Унгарија 1, жени)

ФТЦ РАИЛ КАРГО – ЃЕР (Унгарија 1, жени)

МОСОНМАЃАРОВАР – КИШВАРДА (Унгарија 1, жени)

СРБИЈА – ЕГИПЕТ (Пријателска средба)

18:15ч

ШПАНИЈА Б – ОАЕ (Пријателска средба)

20:30ч

ПОЛСКА – БЕЛОРУСИЈА (Пријателска средба)

ЛУГИ – САВЕХОФ (Шведска 1, жени)