ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Македонија на претпоследна контрола, Словенија е денешниот тест

Ракометарите кои селекторот Данило Брестовац ги поведе во Словенија денеска ќе го имаат првиот од двата теста кои ќе бидат последни пред заминувањето за Австрија.

Од 19 часот денеска ќе бидат одмерени силите со репрезентацијата на домаќинот, која исто така се подготвува за шампионатот кој на 9 јануари почнува во Австрија, Норвешка и Шведска.

Денеска има и голем број на други дуели, но централното место, сепак, за нас е пресметката меѓу Македонија и Словенија.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

10:00ч

ИНЧЕОН СИТИ – СУГАР ГИЛДЕРС (Јужна Кореја 1, жени)

17:00ч

РУСИЈА – ПОЛСКА (Пријателска средба)

ЛУБЛИН – ПЈОТРКОВИЈА (Полска Супер лига, жени)

17:45ч

ТУНИС – ХОЛАНДИЈА (Пријателска средба)

18:00ч

БИХ – КАТАР (Пријателска средба)

18:15ч

ДАНСКА – НОРВЕШКА (Пријателска средба)

19:00ч

СЛОВЕНИЈА – МАКЕДОНИЈА (Пријателска средба)

ШПАНИЈА – ПОРТУГАЛИЈА (Пријателска средба)

АИК – СКАНЕЛА (Шведска 1)

КАРЛСКРОНА – ХАМАРБИ (Шведска 1)

ЛИНДЕСБЕРГ – КУНГАЛВС (Шведска 1)

ТОРСЛАНДА – АРАНАС (Шведска 1)

19:15ч

СКАНЕЛА – НАЦКА (Шведска 1, жени))

19:30ч

АЈАКС КОПЕНХАГЕН – ХЕРНИНГ ИКАСТ (Данска 1, жени)

20:15ч

ШВАЈЦАРИЈА – УКРАИНА (Пријателска средба)

20:45ч

ФРАНЦИЈА – СРБИЈА (Пријателска средба)