Денеска на терените: Лазаров против Кузмановски за македонско дерби во Купот на ЕХФ

Капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кирил Лазаров денеска има интересен натпревар во Купот на ЕХФ и тоа против репрезентативниот колега, Филип Кузмановски. Тоа е дуел за првото место во Групата Ц така што ќе има доста возбудувања на теренот во Франција.

Нант е домаќин на составот на Магдебург каде што се очекува да има големо надигрување со оглед на тоа што се работи за интересна пресметка во која сигурно и едниот и другиот состав ќе имаат што да покажат.

Екипата на Нант е во добра форма и има серија на добри резултати во сите наптреварувања така што за очекување е да биде прикажана добра игра и сег против тимот од Бундес лигата.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

10:00ч

БАЈА МАРЕ – СТЕАУА (Романија 1)

ЧЕЛЈАБИНСК – ДИНАМО АСТРАХАН (Русија Супер лига)

10:30ч

КАРВИНА – НОВЕ ВЕСЕЛИ (Чешка Екстра лига)

12:00ч

КУЕНКА – РАЈН НЕКАР (Куп на ЕХФ)

СТАВРОПОЛ – ТОЉАТИ (Русија Супер лига, жени)

13:30ч

ШТУТГАРТ – ГЕПИНГЕН (Германија Бундес лига)

14:00ч

ТАГАНРОГ – САРАТОВ (Русија Супер лига)

14:30ч

БАЈА МАРЕ – КРАЈОВА (Романија 1, жени)

СОДЕР – СКУРУ (Шведска 1, жени)

15:00ч

ФИЛИНГЕН – ХАЛДЕН (Норвешка 1)

16:00ч

БЕРГИШЕР – ХАНОВЕР (Германија Бундес лига)

ФЛЕНЗБУРГ – ВЕЦЛАР (Германија Бундес лига)

ЛУДВИГСХАФЕН – МЕЛЗУНГЕН  (Германија Бундес лига)

БАЗЕЛ – ЦИРИХ (Швајцарија 1)

СУР – БЕРН (Швајцарија 1)

16:50ч

ЕСБЈЕРГ – КРИСТИЈАСАНД (Лига на шампиони, жени)

17:00ч

ЦЕЛЈЕ – БАРСЕЛОНА (Лига на шампиони)

ВЕСПРЕМ – МОНПЕЛЈЕ (Лига на шампиони)

НАНТ – МАГДЕБУРГ (Куп на ЕХФ)

АУЕ – КРЕФЕЛД (Германија, Бундес лига 2)

ЧСМ ФАГАРАС – КАЛАРАШ (Романија 1)

ПОТАИСА ТУРДА – БАКАУ (Романија 1)

ВАСТЕРАС – ХОВДЕ (Шведска 1, жени)

СТ. ГАЛЕН – ВИНТЕРТУР (Швајцарија 1)

17:30ч

ЧСМ ФОЧАНИ – ТЕМИШВАР (Романија 1)

18:00ч

ГРАЦ – БРЕГЕНЦ (Австрија 1, плеј-аут)

АРЕНДАЛ – РУНАР (Норвешка 1)

БЕКЕЛАГЕТ – НАРБО (Норвешка 1)

ДРАМЕН – КОЛСТАД (Норвешка 1)

ФОЉО – СТ. ХАЛВАРД (Норвешка 1)

19:00ч

БРЕСТ – ЃЕР (Лига на шампиони, жени)