ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Ден за полуфинални пресметки

Репрезентациите кои успеаја да дотуркаат до полуфиналето на Европското првенство, но и на шампионатот на Африка денеска имаат дуели во трка за место во финалето.

Ова ќе биде возбудлив ден така што ќе има што да се види на теренот.

Секако во прв план се натпреварите во Стокхолм каде што прво Норвешка ќе ги одмери силите со селекцијата  на Хрватска, а потоа на теренот ќе се најдат и репрезентациите на Шпанија и Словенија.

На шампионатот на Африка, Египет игра против Алжир, додека Тунис против Ангола и сосема очекувано е Египет и Тунис да се најдат во битка за златото.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

12:00ч

КЕНИЈА – ЗАМБИЈА (Шампионат на Африка)

14:00ч

ДР КОНГО – ЗЕЛЕНОРТСКА РЕПУБЛИКА (Шампионат на Африка)

ЛИБИЈА – БС КОСКА (Шампионат на Африка)

16:00ч

ЕГИПЕТ – АЛЖИР (Шампионат на Африка)

НИГЕРИЈА – КАМЕРУН (Шампионат на Африка)

ПАОК – ДИОМИДИС АРГУС (Грција 1)

АДЈИФ – ИЗЕВСК (Русија Супер лига, жени)

ЛУЧ – СТАВРОПОЛ (Русија Супер лига, жени)

18:00ч

НОРВЕШКА – ХРВАТСКА (Европско првенство)

МАРОКО – ГАБОН (Шампионат на Африка)

ДУНАЈВАРОШ – БЕКЕШЧАБА (Унгарија 1, жени)

18:30ч

ТУНИС – АНГОЛА (Шампионат на Африка)

МОСОНМАЃАРОВАР – АЛБА ФЕХЕРВАР (Унгарија 1, жени)

19:00ч

СИЛКЕБОРГ – ХОРСЕНС (Данска 1, жени)

ЧИЛЕ – АРГЕНТИНА (Шампионат на Јужна и Централна Америка)

19:30ч

БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – ОЛДЕНБУРГ (Германија Бундес лига 1, жени)

КУМАНОВО – ЈАГОДИНА (Пријателска средба, жени)

20:30ч

ШПАНИЈА – СЛОВЕНИЈА (Европско првенство)

21:00ч

ПАРАГВАЈ – БОЛИВИЈА (Шампионат на Јужна и Централна Америка)

23:00ч

УРУГВАЈ – БРАЗИЛ (Шампионат на Јужна и Централна Америка)Р