ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Ден за одлука, Македонија по победа над Чешка за втор круг

Дуелот против Чешка кој денеска ќе биде одигран од 16 часот е од голема важност за репрезентацијата на Македонија бидејќи на оваа средба се бара победа која би требало да ја однесе Македонија во вториот круг на овој шампионат.

Се работи за добро познат ривал против кој досега Македонија имала настапи на големите натпреварувања, но билансот не бил секогаш позитивен. Затоа ќе мора да се одигра максимално на овој меч за да се добие посакуваното.

Ракометарите се свесни за она што им претстои, па денеска ќе мора да одработат на 100 проценти за да дојдат до резултатот кој е потребен.

Доколку сè оди според планот тогаш на овој натпревар Македонија може да дојде до позитивен резултат, но ќе треба сите редови да функционираат беспрекорно. Момците тоа го можат, но ќе мора да ги поправат грешките кои се појавија против Украина на првиот меч.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

10:00ч

КРАЈОВА – РАПИД БУКУРЕШТ (Романија 1, жени)

14:00ч

МАГУРА ЦИСНАДЕИ – ШИОФОК (Куп на ЕХФ, жени)

ТУРИНГЕР – КАСТАМОНУ (Куп на ЕХФ, жени)

ОДЕНЗЕ – РОСКИЛДЕ (Данска 2)

ДХГ – РОДОВРЕ (Данска 2, жени)

14:30ч

КЛУЖ – ЗАЛАУ (Романија 1, жени)

15:00ч

ЛЕТОНИЈА – СЛОВАЧКА (Квалификации за СП 2021)

ОТЕРУП – МИТЈИЛАНД (Данска 2)

СИДХАВСОРНЕ – ОДЕР (Данска 2)

16:00ч

ЧЕШКА – МАКЕДОНИЈА (Европско првенство 2020)

ПОРТУГАЛИЈА – БИХ (Европско првенство 2020)

ШВАЈЦАРИЈА – ПОЛСКА (Европско првенство 2020)

КИПАР – ФИНСКА (Квалификации за СП 2021)

КОСОВО – ГРУЗИЈА (Квалификации за СП 2021)

МЕРИЊАК – БУРГ ДЕ ПАЖ (Франција 1, жени)

НОТВИЛ – ЦУГ (Швајцарија 1, жени)

16:30ч

РИНКОПИНГ – СОНДЕРЈИСКЕ (Данска 2, жени)

17:00ч

ФЛЕРИ – ДИЖОН (Франција 1, жени)

МЕЦ – ТУЛОН (Франција 1, жени)

ДУНАРЕА БРАИЛА – ХЦМ СЛОБОЦИЈА (Романија 1, жени)

17:30ч

ФАРСКИ ОСТРОВИ – ЛУКСЕМБУРГ (Квалификации за СП 2021)

18:00ч

ИТАЛИЈА – РОМАНИЈА (Квалификации за СП 2021)

ШЕНТ ИШТВАН – МТК (Унгарија 1, жени)

ШОМБАТЕЛИ – ЃЕР (Унгарија 1, жени)

18:15ч

АВСТРИЈА – УКРАИНА (Европско првенство 2020)

ФРАНЦИЈА – НОРВЕШКА (Европско првенство 2020)

ШВЕДСКА – СЛОВЕНИЈА (Европско првенство 2020)

АЛБИС Ф. – БРУЛ (Швајцарија 1, жени)