ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Две пресметки во Скопје, Еурофарм Пелистер 2 го пречекува дебитантот

Денес во Македонија ќе продолжат суперлигашките возбудувања со вонредното 6 коло.

На денешната програма ќе се одиграат шест дуели, по три дуели во плеј-оф/аут фазата.

Ракометарите на Вардар, кои во минатото коло славеа во дерби дуелот со Еурофарм Пелистер, за ривал го имаат незгодниот состав на Тиквеш.

Во Скопје ќе има две дерби пресметки, едната меѓу екипите на Скопје и Голден Арт во борбата за опстанок, додека во спортската сала „Антон Димитров“, Бутел и Пролет ќе се борат за втората победа во плеј-офот.

Амбициозниот тим на Алкалоид во Битола против втората екипа на Еурофарм Пелистер ќе атакува на четврта победа во разигрувањето за титулата.

Екипата на Струга, која во досегашниот тек од плеј-аут фазата има четири порази и една победа, на свој терен ќе го пречека Радовиш, додека во Прилеп кај истоимената екипа ќе гостува Куманово.

Освен во Македонија, денес ќе се игра во поголемиот број шампионати низ Европа, а ќе има и два дуели од осминафиналето во Лигата на шампионите.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

15:00 ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – АЛКАЛОИД (МАКЕДОНИЈА)

16:00 ВАРДАР – ТИКВЕШ (МАКЕДОНИЈА)

16:30 МИНСК – КРОНОН (БЕЛОРУСИЈА)

17:00 СКОПЈЕ – ГОЛДЕН АРТ (МАКЕДОНИЈА)

17:00 ГОМЕЛ – МАШЕКА (БЕЛОРУСИЈА)

17:00 БК 46 – СИФ (ФИНСКА)

18:00 БУТЕЛ – ПРОЛЕТ (МАКЕДОНИЈА)

18:00 КРКА – ГОРЕЊЕ (СЛОВЕНИЈА)

18:00 МОРНАР – КОМОВИ (ЦРНА ГОРА)

18:15 ЛАРВИК – ФАНА (НОРВЕШКА)

18:15 МОЛДЕ – ВАЈПЕРС (НОРВЕШКА)

18:15 СОЛА – СТОРХАМАР (НОРВЕШКА)

18:30 СТРУГА – РАДОВИШ (МАКЕДОНИЈА)

18:30 КОЛДИНГ – ФРЕДЕРИЦИЈА (ДАНСКА)

18:30 ХАЛСУМ – ЕЛВЕРУМ (НОРВЕШКА)

18:45 КИЛ – ДИНАМО БУКУРЕШТ (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

19:00 РУДАР – ВОЈВОДИНА (СРБИЈА)

19:00 Х 65 – СКАРА (ШВЕДСКА)

19:15 ХИФК – ДИКЕН (ФИНСКА)

20:00 ПРИЛЕП – КУМАНОВО (МАКЕДОНИЈА)

20:00 МЕЦ – БРЕСТ (ФРАНЦИЈА)

20:00 ТУЛОН – ПАРИЗ (ФРАНЦИЈА)

20:00 НАНТ – ДИЖОН (ФРАНЦИЈА)

20:15 СИЛКЕБОРГ – ЛЕМВИГ (ДАНСКА)

20:45 НАНТ – ВИСЛА ПЛОЦК (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)