Денеска на терените: Време е за елиминации, осум селекции без право на поправен

После надигрувањата во првата и втората фаза денеска почнуваат елиминациите на Светското првенство, а осум селекции влагаат во битката за пласман во полуфиналето.

Првиот натпревар го имаат актуелниот првак и домаќинот кои ќе се пресметаат од 17:30 часот, додека другите три дуели се од 20:30 часот.

Следуваат четири интересни средби и секој може против секого. Дефинитивно ќе биде возбудлив ден кога ќе има доста добри дуели на кои неизвесноста можеда биде присутна од почеток до крајот на натпреварите.

Покрај ова денеска ќе има и дуели од Президент купот каде што ќе се заврши со битките за пласман од 25. до 32. место.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

12:00ч

МИОВЕНИ – ЧСМ ГАЛАЦИ (Романија 1, жени)

14:45ч

КЛУЖ – ЧСМ СЛАТИНА (Романија 1, жени)

15:00ч

КОНГО – ЧИЛЕ (Светско првенство)

ПЕРМ – ЧЕЛЈАБИНСК (Русија Супер лига)

15:30ч

РОСТОВ ДОН – ЛАДА ТОЉАТИ (Русија Супер лига, жени)

16:00ч

ЕРДИ – МОСОНМАЃАРОВАР (Унгарија 1, жени)

ШОМБАТЕЛИ – ВАЦИ (Унгарија 1, жени)

17:00ч

ДУНАЈВАРОШ – МТК (Унгарија 1, жени)

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – КАУСТИК (Русија Супер лига)

17:30ч

ДАНСКА – ЕГИПЕТ (Светско првенство)

АНГОЛА – МАРОКО (Светско првенство)

ТУНИС – АВСТРИЈА (Светско првенство)

ЧСМ БУКУРЕШТ – БИСТРИЦА (Романија 1, жени)

18:00ч

КИКИНДА – СПАРТАК ВОЈПУТ (Србија Супер лига)

БРНО – ПЛЗЕН (Чешка Екстра лига)

НИЦА – ПЛАН ДЕ КУКУС (Франција 1, жени)

ТУЛОН – НАНТ (Франција 1, жени)

ФЕХЕРВАР – БЕКЕШЧАБА (Унгарија 1, жени)

18:30ч

КОПЕНХАГЕН – СИЛКЕБОРГ (Данска 1, жени)

ЕСБЈЕРГ – ХОРСЕНС (Данска 1, жени)

ХОЛСТЕБРО – АЈАКС КОПЕНХАГЕН (Данска 1, жени)

ОДЕНЗЕ- НФХ НИК (Данска 1, жени)

РАНДЕРС – АРХУС (Данска 1, жени)

19:00ч

ВИБОРГ – СКАНДЕРБОРГ (Данска 1, жени)

ВЕНДИСЕЛ – ХЕРНИНГ ИКАСТ (Данска 1, жени)

19:30ч

БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – БОРУСИЈА ДОРТМУНД (Германија Бундес лига 1, жени)

20:00ч

БУРГ ДЕ ПАЖ – БРЕСТ (Франција 1, жени)

ШАМБРИ – МЕЦ (Франција 1, жени)

МЕРИЊАК – ДИЖОН (Франција 1, жени)

СТ. АМАНД – БЕЗАНСОН (Франција 1, жени)

20:15ч

ФЛЕРИ – ПАРИЗ 92 (Франција 1, жени)

20:30ч

ФРАНЦИЈА – УНГАРИЈА (Светско првенство)

ШПАНИЈА – НОРВЕШКА (Светско првенство)

ШВЕДСКА – КАТАР (Светско првенство)