Денеска на терените: Вниманието кон Еурофарм Пелистер и Вардар, време е за СЕХА

Двете екипи кои ја претставуваат Македонија во СЕХА лигата денеска ќе одиграат натпревари, а имаат можност за нови бодови доколку успеа да го остварат планот.

Еурофарм Пелистер игра порано против Татран Прешов. Средбата почнува од 17:45 часот и се игра во Битола каде што се очекува да се биде поблизу до бодовите. Составот на Еурофарм Пелистер е со улога на фаворит на овој дуел и се очекува да се успее во оваа акција и да се продолжи во победнички стил.

Вардар го очекува тешко гостување во Украина. Натпреварот почнува од 20:15 часот и тука дефинитивно нема да биде лесно да се освојат бодови. Ќе биде голем предизвик за да се дојде до бодовите, но сигурно е дека „црвено-црните“ ќе се обидат да ја повторат играта од средбата против Елверум за да се изборат за нов триумф.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

12:00ч

ХУЕСКА – БИДАСОА ИРУН (Шпанија Асобал)

14:00ч

АЈАКС КОПЕНХАГЕН – СИЛКЕБОРГ (Данска 1, жени)

ЕСБЈЕРГ – ВЕНДИСЕЛ (Данска 1, жени)

РАНДЕРС – ВИБОРГ (Данска 1, жени)

СКАРА – САВЕХОФ (Шведска 1, жени)

ВАСТЕРАС- ХОВДЕ (Шведска 1, жени)

14:15ч

ХАЈД – Х 65 (Шведска 1, жени)

15:00ч

КУНГАЛВС – СКУРУ (Шведска 1, жени)

15:15ч

АЛИНГСАС – ИШТАД ИФ (Шведска 1)

САВЕХОФ – МАЛМЕ (Шведска 1)

16:00ч

ЛОВОСИЦЕ – ХРАНИЦЕ (Чешка Екстра лига)

16:10ч

АЛБОРГ – БЈЕРИНГБРО СИЛКЕБОРГ (Данска 1)

17:00ч

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – АДЕМАР (Лига на Европа)

СЛОВАН –ЉУБЉАНА (Словенија 1)

БРНО – МАЛОМЕРИЦЕ (Чешка Екстра лига)

НОВЕ ВЕСЕЛИ – КАРВИНА (Чешка Екстра лига)

БУДАКАЛАШ – ОРОШАЗИ (Унгарија 1)

17:45ч

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – ТАТРАН ПРЕШОВ (СЕХА лига)

18:00ч

ВАРАЖДИН –ВИНКОВЦИ (Хрватска Премиер лига)

КОПЕР – РИБНИЦА (Словенија 1)

УРБ. ЛОКА – ИЗОЛА (Словенија 1)

СПАРТАК – ОБИЛИЌ (Србија Супер лига, плеј-аут)

ДИНАМО ПАНЧЕВО – РАДНИЧКИ (Србија Супер лига, плеј-оф)

АЛПЛА ХАРД – БАРНБАХ (Австрија 1)

ЛИНЦ – КРЕМС (Австрија 1)

КОПРИВНИЦЕ – ЗЛИН (Чешка Екстра лига)

ЧЕГЛЕДИ – БАЛАТОНФУРЕДИ (Унгарија 1)

ТАТАБАЊА – ЧУРГО (Унгарија 1)

ВЕСПРЕМ – ЕГЕР (Унгарија 1)

КРИСТИЈАНШТАД – РЕДБЕРГСЛИД (Шведска 1)

ЦИРИХ – БАЗЕЛ (Швајцарија 1)

18:30ч

ГВАДАЛАХАРА – СИНФИН (Шпанија Асобал)

ПУЕРТО САГУНТО – ЦИСНЕ (Шпанија Асобал)

19:00ч

НИМ – ДАНКЕРК (Франција 1)

ГОРИЦА – УМАГ (Хрватска Премиер лига)

ЗАМЕТ – ДУБРАВА (Хрватска Премиер лига)

ДОБОВА – ГОРЕЊЕ (Словенија 1)

ГРАДЕЦ – МАРИБОР (Словенија 1)

Ј. ОРМОЖ – КРКА (Словенија 1)

ДУБОЧИЦА – РУДАР КОСТОЛАЦ (Србија Супер лига, плеј-оф)

ЛА РИОХА – ВАЉАДОЛИД (Шпанија Асобал)

МОРАЦО КАЊАС – ВИЉА ДЕ АРАНДА (Шпанија Асобал)

В. ВИЕНА – ГРАЦ (Австрија 1)

БЕЗАНСОН – БРЕСТ (Франција 1, жени, плеј-оф)

МЕРИЊАК – ФЛЕРИ (Франција 1, жени, плеј-аут)

19:14ч

БЈЕЛОВАР – ДУБРОВНИК (Хрватска Премиер лига)

19:30ч

АОН ФИВЕРС – ТИРОЛ (Австрија 1)

КРИЕНС – СУР (Швајцарија 1)

20:15ч

МОТОР – ВАРДАР (СЕХА лига)

20:30ч

АНАИТАСУНА – БЕНИДОРМ (Шпанија Асобал)