ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Вардар ќе нападне во Белорусија, време е за победа во гости

Ракометарите на Вардар денеска ќе се обидат да дојдат до бодови на гостувањето во Белорусија каде што ќе играат против составот на Мешков Брест. Тимот кој секогаш бил предизвик и овој пат ќе биде сериозен ривал, па на „црвено-црните“ е да нападнат и да се обидат да дојдат до два бода.

Со оглед на тоа што на овој меч во тимот ќе биде и Кристопанс, а се очекува и Дисингер работите ќе бидат далеку подобри така што за очекување е да има и далеку подобра игра од вардарци на овој натпревар, кој се игра од 17:30 часот.

Денеска натпревар има и тимот на Еурофарм Работник кој гостува во Шабац кај Металопластика во СЕХА лигата, а средбата се игра во 13 часот.

Први на терен денеска ќе бидат репрезентативките. Сениорската селекција од 9:30 часот ќе игра против Турција Б, а од 15 часот против Турција А на турнирот во Анталија.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

09:30ч

МАКЕДОНИЈА – ТУРЦИЈА Б (Пријателска средба)

СЛОВЕНИЈА – БРАЗИЛ (Пријателска средба)

10:00ч

ЈУЖНА КОРЕЈА – УНГАРИЈА (Пријателска средба)

12:00ч

МЕТАЛУРГ 2 – РАБОТНИЧКИ (Македонија, Супер лига)

ЈАПОНИЈА – ФРАНЦИЈА (Пријателска средба)

13:00ч

МЕТАЛОПЛАСТИКА – ЕУРОФАРМ РАБОТНИК (Сеха лига)

ШВАЈЦАРИЈА – ПОЛСКА Б (Пријателска средба)

14:00ч

ДИКЕН – ДРАМЕН (Челенџ куп)

15:00ч

МАКЕДОНИЈА – ТУРЦИЈА (Пријателска средба)

ЧЕШКА – АВСТРИЈА (Пријателска средба)

ВИСЛА ПЛОЦК – ГОГ (Лига на шампиони)

ХОЛСТЕБРО – ПЛЗЕН (Куп на ЕХФ)

ГРАНИТАС – БЕЈКОЗ (Челенџ куп)

МЕШЕКА – ЧСМ БУКУРЕШТ (Челенџ куп)

ФИЛИНГЕН – НАРБО (Норвешка 1)

16:00ч

БИДАСОА ИРУН – СПОРТИНГ (Лига на шампиони)

САВЕХОФ – ТАТРАН ПРЕШОВ (Лига на шампиони)

АЛИНГСАС – ХУРИ АП (Челенџ куп)

ОНЕРЕД – ГУИФ (Шведска 1)

16:10ч

НОРДСЈИЛАНД – КОЛДИНГ (Данска 1)

17:00ч

АЛПЛА ХАРД – КУЕНКА (Куп на ЕХФ)

А. ЕДЕСА – СТ. ПЕТЕРСБУРГ (Челенџ куп)

БЕРН – ДОНБАС М. (Челенџ куп)

ЛИТВАНИЈА – БЕЛОРУСИЈА (Пријателска средба)

17:15ч

МОНПЕЛЈЕ – ПОРТО (Лига на шампиони)

17:30ч

МЕШКОВ БРЕСТ – ВАРДАР (Лига на шампиони)

ВЕСПРЕМ – КЕЛЦЕ (Лига на шампиони)

17:30ч

СТРУГА – РАДОВИШ (Македонија Супер лига)

18:00ч

КРКА – РИБНИЦА (Словенија 1)

БЕНИДОРМ – НАВА (Шпанија Асобал)

ЗТР ЗАПОРОЖЈЕ – ТАТАБАЊА (Куп на ЕХФ)

АЕК – ВОГОШЧА (Челенџ куп)

БУДАКАЛАШ – ВАЦИ (Унгарија 1)

ЃИНЃИШ – КОМЛО (Челенџ куп)

КРИЕН – ЦИРИХ (Швајцарија 1)

19:00ч

ПОРЕЧ – ДУБРОВНИК (Хрватска Премиер лига)

СЕСВЕТЕ – ГОРИЦА (Хрватска Премиер лига)

УМАГ – ВАРАЖДИН (Хрватска Премиер лига)

Ј. ОРМОЖ – ГРАДЕЦ (Словенија 1)

РУДАР КОСТОЛАЦ – ОБИЛИЌ (Србија, Супер лига)

ШАМОТ – НОВИ ПАЗАР (Србија, Супер лига)

ВАЉАДОЛИД – ГРАНОЉЕРС (Шпанија Асобал)

ПУЕНТЕ ХЕНИЛ – МОРАЦО КАЊАС (Шпанија Асобал)

ЛИНЦ – БАРНБАХ (Австрија 1)

ФЕРЛАХ – ШВАЦ (Австрија 1)

АЗОТИ ПУЛАВИ – ГВАРДИЈА ОПОЛЕ (Куп на ЕХФ)

БЕНФИКА – НЕКСЕ (Куп на ЕХФ)

АКВА САНТАС – ГАЈА (Португалија 1)

ВИТОРИЈА – БЕЛЕНЕНСЕС (Португалија 1)

БАЗЕЛ – ЕНДИНГЕН (Швајцарија 1)

19:15ч

ПОЛСКА – УКРАИНА (Пријателска средба)

19:30ч

АДЕМАР – БАЛАТОНФУРЕДИ (Куп на ЕХФ)

20:00ч

БАРСЕЛОНА – ФЛЕНЗБУРГ (Лига на шампиони)

ДИФЕРДАНЖ – НОВЕ ВЕСЕЛИ (Челенџ куп)

МАЈА ИСМАИ – БРАГА (Португалија 1)

20:15ч

БОХОЛТ – ЛА РИОХА (Куп на ЕХФ)

20:30ч

НИМ – ЧУРГО (Куп на ЕХФ)

20:45ч

ВЕЦЛАР – МИНДЕН (Германија Бундес лига)