ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Австрија против Германија за 3. Место

Со оглед на тоа што Хрватска и Шпанија веќе си обезбедија место во полуфиналето како претставници на Групата 1 која се игра во Виена денеска останува битката за 3. место во групата што ќе значи и разигрување за 5. позиција на крајот.

Воедно оваа битка може да биде значајна и за квалификациите за Олимписките игри бидејќи на Австрија и треба победа за 3. место што ќе ја однесе во олимписките квалификации.

Сепак, мора прво да се одработат денешните и дуелите од среда пред да биде познат конечниот распоред во Групата 1.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

12:00ч

ОАЕ – БАХРЕИН (Шампионат на Азија)

14:00ч

САУДИСКА АРАБИЈА – ЈАПОНИЈА (Шампионат на Азија)

АЛИСА УФА – ДИНАМО СИНАРА (Русија, Супер лига, жени)

16:00ч

ХРВАТСКА – ЧЕШКА (Европско првенство)

ЈУЖНА КОРЕЈА – КАТАР (Шампионат на Азија)

18:00ч

КУВАЈТ – ИРАН (Шампионат на Азија)

18:15ч

БЕЛОРУСИЈА – ШПАНИЈА (Европско првенство)

19:00ч

САВЕХОФ – Х 65 (Шведска 1, жени)

20:30ч

АВСТРИЈА – ГЕРМАНИЈА (Европско првенство)