Kiel, 6. Oktober 2020. In der Handball-Bundesliga trifft der THW Kiel (weiß) auf die TSV Hannover-Burgdorf (grün). Der Kieler Torwart-Trainer und momentane Ersatztorwart Mattias Andersson ballt seine Faust und schreit dabei laut.

Дедото од Кил се врати на голот, за три минути собра две одбрани

Тренерот на голманите на Кил, Матијас Андерсон се врати меѓу стативите после две години пауза и покажа дека тоа што нема брането не оставило трага кај него. Тој мораше на голот бидејќи Никлас Ландин е повреден и покажа дека може уште да биде на врвно ниво.

Андерсон синоќа бранеше против Хановер точно три минути и 11 секунди. За ова време успеа да собере две интервенции така што покажа дека може да биде од голема помош и во продолжение од сезоната во Бундес лигата.

Кил вчера играше против Хановер на Филип Кузмановски. Дојде до победа од 34:31 така што продолжува со добрите резултати.

На овој дуел Кузмановски беше стрелец на три погодоци.