Два гола на Димитриевски во убедливиот пораз на Емсдетен

Екипата на Емсдетен каде што настапува интернационалецот Дарко Димитриевски во втората Бундес лига беше убедливо поразена на гостувањето кај Гросвалштад со 35:26.

Дарко Димитриевски беше дел од тимот кој настапи на овој дуел и за времето поминато на терен успеа да постигне два гола, а исто така имаше и три асистенции.

Емсдетен беше немоќен на овој натпревар и постојано беше во негатива, на полувреме губеа 16:12, а до крај на натпреварот доживеаја убедлив пораз од девет гола.

Со овој пораз Емсдетен останува во зоната на испаѓање на 19. позиција на пет кола до крај и им претстои тешка борба за опстанок во втората Бундес лига. Во следното коло Димитриевски и Емсдетен гостуваат на Хутенберг.