Гледајте ги ВО ЖИВО сите натпревари од младинската лига (ЛИНКОВИ)

Денеска започнуваат натпреварите од машката младинска лига, кои ќе ги организира Ракометната федерација на Македонија во турнирски систем.

Во машка конкуренција се пријавија 24 екипи, кои се поделени во четири групи и ќе одиграат секој со секого в сабота, недела и понеделник.

В сабота и недела ќе се одиграат по две кола, додека последното ќе се игра во понеделник, а најдобрите од четирите групи ќе се пласираат на завршниот турнир што ќе се игра на 16 и 17 јуни.

Во полуфиналните двобои, најдобрите четири екипи ќе играат по принципот А-Г и Б-В.

Сите натпревари од групуте Б, В и Г, ќе може да ги следите во живо на You Tube канадалот на Ракометната федерација на Македонија.

група А: Радовиш, КЛ7 Свети Николе, Куманово, Партизан, Астраион, Борец

12 јуни, сала 25 Мај, Радовиш

09:00, Радовиш – КЛ7 Свети Николе
10:30, Куманово – Партизан
12:00, Астраион – Борец
15:00, КЛ7 Свети Николе – Куманово
16:30, Партизан – Борец
18:00, Радовиш – Астраион

група Б: Еурофарм Пелистер, Еур. Пелистер 2, Тиквеш, Охрид, Струга, Прилеп

12 јуни, сала РР Ричко, Прилеп

09:00, Еурофарм Пелистер 2 – Тиквеш

10:30, Прилеп – Струга

12:00, Еурофарм Пелистер 2 – Охрид

15:00, Струга – Еурофарм Пелистер

16:30, Охрид – Прилеп

18:00, Тиквеш – Еурофарм Пелистер

група В: Бутел Скопје, Шампион, КЛ7, Аеродром, Металург РА, Македонија ЃП

12 јуни, сала Антон Димитров, Скопје

09:00, Бутел – Шампион

10:30, КЛ7 – Аеродром

12:00, Шампион – Металург РА

15:00, Бутел – Македонија ЃП

16:30, Аеродром – Металург РА

18:00, Македонија ЃП – КЛ7

група Г: Работнички, Вардар, Скопје, Јуниор КВ, Металург, Пролет

12 јуни, сала Автокоманда, Скопје

09:00, Работнички – Вардар

10:30, Скопје – Пролет

12:00, Вардар – Металург

15:00, Работнички – Јуниор КВ

16:30, Пролет – Металург

18:00, Јуниор КВ – Скопје