Викендов на терените низ Македонија: Сите погледи кон недела и дербито Вардар – Еурофарм Пелистер

Во новиот викенд кој ќе биде богат со натпревари на домашна сцена во кои ќе се одиграат 22 дуели во Супер машката лига, двете групи во Супер женската и двете групи во Првата машка лига главното внимание го зазема дуелот меѓу Вардар и Еурофарм Пелистер.

Ова ќе биде средба која е на програмата в недела во СЦ „Јане Сандански“, а таму ќе има што да се види на теренот бидејќи и двата состави посакуваат триумф и бодови.

Утре ќе има дерби и во женска конкуренција меѓу Вардар и Металург, а следуваат и други интересни дуели.

Комплетниот распоред за сите лиги, со термините и салите во кои се играат натпреварите, како и официјалните лица можете да ги погледнете во продожение.

СУПЕР МАШКА ЛИГА, 4. КОЛО

САБОТА, 25 СЕПТЕМВРИ

16:00ч

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – ПРОЛЕТ 62

Сала: „Боро Чурлевски“ во Битола. Судии: Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев од Скопје. Делегат: Драган Начевски од Скопје.

18:00ч

СТРУГА – БУТЕЛ СКОПЈЕ

Сала: „Нико Нестор“ во Струга. Судии: Виктор Начевски од Скопје и Даниело Божиновски од Битола. Делегат: Игор Огненов од Битола.

19:00ч

РАДОВИШ – ОХРИД

Сала: СЦ „25 Мај“ во Радовиш. Судии: Мирко Трајковски и Александар Вукашиновски од Скопје. Делегат: Русе Наумовски од Скопје.

НЕДЕЛА, 26 СЕПТЕМВРИ

18:00ч

ВАРДАР – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

Сала: СЦ „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов од Скопје. Делегат: Камер Металари од Скопје.

СКОПЈЕ 2020 – ПРИЛЕП

Сала: СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Судии: Димитар и Дејан Георгиевски од Скопје. Делегат: Ацо Николовски од Скопје.

19:00ч

ГРК ТИКВЕШ 2014 – МЕТАЛУРГ

Сала: „Јасмин“ во Кавадарци. Судии: Методија и Михајло Илиевски од Битола. Делегат: Илија Цветкоски од Прилеп.

СУПЕР ЖЕНСКА ЛИГА, ГРУПА А – 2. КОЛО

САБОТА, 25 СЕПТЕМВРИ

14:00ч

ФЕНИКС АМС – ШАМПИОН

Сала: „Боро Чурлевски“ во Битола. Судии: Сашо Јанкулоски и Мартин Јовановски од Прилеп. Делегат: Александар Стефановски од Битола.

16:00ч

ГЕВГЕЛИЈА – КУЗМАН ВАРДАР

Сала: „26 Април“ во Гевгелија. Судии: Марко Огњановски и Дамјан Савиќ од Скопје. Делегат: Марјан Огњановски од Скопје.

17:00ч

ЧАИР – ДЕСПИНА

Сала: „7 март“ во Скопје. Судии: Виктор Андонов и Стојанчо Јовановски од Скопје. Делегат: Мамер Реџепи од Скопје.

18:30ч

КУМАНОВО – ПЕЛИСТЕР 2012

Сала: СОУ „Перо Наков“ во Куманово. Судии: Божидар Јованов и Пепи Димков од Велес. Делегат: Александар Атанасовски од Куманово.

СУПЕР ЖЕНСКА ЛИГА, ГРУПА Б – 2. КОЛО

САБОТА, 12:00ч

СПАРТАК – ОВЧЕ ПОЛЕ СУ

Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Игор Јованов од Радовиш и Драган Јовановски од Штип. Делегат: Цветомир Јовановски од Скопје.

14:45ч

СТРУЖАНКА – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

Сала: „Нико Нестор“ во Струга. Судии: Рубинчо Седлоски и Горан Ангелески од Прилеп. Делегат: Игор Огненов од Битола.

16:00ч

ВАРДАР – МЕТАЛУРГ

Сала: СЦ „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски од Скопје. Делегат: Душко Камишевски од Скопје.

АСТИБО Е СЛОБОДНО

ПРВА МАШКА ЛИГА, ГРУПА А – 2. КОЛО

НЕДЕЛА, 26 СЕПТЕМВРИ

16:00ч

ВАРДАР НЕГОТИНО – ЈЕХОНА

Сала: „Кирил и Методиј“ во Неготино. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски од Битола. Делегат: Саше Јанкулоски од Битола.

17:00ч

МЛАДОСТ 1977 – ПАРТИЗАН 2016

Сала: „Млаз“ во Богданци. Судии: Виктор Андонов и Стојано Јовановски од Скопје. Делегат: Лери Мирчески од Скопје.

17:30ч

ДРАЧЕВО – ШАМПИОН

Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Лејла Јашар и Михаела Капсарева од Скопје. Делегат: Митко Ѓорѓиевски од Скопје.

19:00ч

ПРЕСПА – РАБОТНИЧКИ

Сала: „Зоран Стојановски“ во Ресен. Судии: Викторија Прентоска и Наташа Глигороска од Струга. Делегат: Дане Ѓоргиевски од Ресен.

БОРЕЦ Е СЛОБОДЕН

ПРВА МАШКА ЛИГА, ГРУПА Б – 2. КОЛО

САБОТА, 25 СЕПТЕМВРИ

16:00ч

АСТРАИОН – ТЕКСТИЛЕЦ

Сала: „Парк“ во Струмица. Судии: Ѓорѓи Чалдаров и Алесандар Груевски од Битола. Делегат: Васил Чавдаров од Богданци.

АЕРОДРОМ – КИЧЕВО

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Ѓорѓи Василевски и Блаже Михајлов од Скопје. Делегат: Зоран Кимевски од Скопје.

МРК КУМАНОВО – ЈУНИОР КИСЕЛА ВОДА

Сала: „Перо Наков“ во Куманово. Судии: Глигор и Спаско Ќаеви од Скопје. Делегат: Сашо Младенов од Скопје.

18:30ч

МЕТАЛУРГ РА – ГОЛДЕН АРТ

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Сања Божиновска и Адриана Здравковска од Скопје. Делегат: Љупчо Јаневски од Скопје.

19:00ч

МАКЕДОНИЈА ЃП – АЛКАЛОИД

Сала: „Кочо Рацин“ во Скопје. Судии: Иво Ѓорѓиевски и Игор Наумовски од Скопје. Делегат: Ерик Белимов од Скопје.