Вардар ќе има поддршка од 1.000 навивачи на дуелот со Елверум во ЛШ

На првиот натпревар сезонава на домашен терен во Лигата на шампионите ракометарите на Вардар на 24 септември ќе играат против тимот на Елверум. После денешните добри вести јасно е дека на овој натпревар ќе има публика, а се очекува на трибините да има 1.000 гледачи.

Олабавувањето на мерките е знак дека вардарци можат да продаваат влезници и да наполнат максимум 30 проценти од капацитетот, но во случај тоа да не е повеќе од 1.000 гледачи.

Оттаму на овој дуел против тимот од Норвешка ќе има максимум 1.000 фанови кои ќе можат да седат исклучиво на местата кои ќе бидат обележани. Тоа го налага новиот протокол така што ќе мора и средбите од домашното првенство, но и натпреварите од европските купови да бидат организирани стриктно според правилата.