Вардарци веќе имаат сигурни 210.000 евра, уште колку можат да заработат во ЛШ (ФОТО)

Европската ракометна федерација ги потврди учесниците во групната фаза од Лигата на шампионите, која од септември ќе се игра по нов систем, а единствен тим од Македонија ќе биде Вардар.

Од оваа сезона премиите за учесниците се многу поголеми и сите тимови што веќе се пласирани во групите, ќе добијат најмалку по 210.000 евра (седум меча по 30.000 евра).

За секој освоен бод има бонус од 5.000 евра, а доколку го освојват првото или второто место во групата ќе има дополнителен бонус (30.000 евра), како и за пласманот во осминафиналето (30.000 евра) и четвртфиналето (30.000 евра).

Ждрепката за групите ќе се одржи на 1 јули, а првиот натпревар ќе биде на 16 или 17 септември. Вардарци ќе одиграат десет меча до крајот на годината, и уште четири во февруари и март догодина.