Бутел Скопје триумфално против Струга, останува во трка по место во Европа

Ракометарите на Бутел Скопје забележаа убедлива победа на гостувањето кај Струга во 10. коло од плеј-офот во Супер лигата со 20:32 и го задржаа чекорот со Металруг во борба за четвртата позиција на табелата.

После почетното водство на домаќинот од 1:0 и 2:1 гостите ја преземаа контролата и го диктираа резултатот. Следуваа серии од четири, а потоа и од три гола на Бутел Скопје со кои гостите имаа сигурно водство од од 3:8.

До крајот на првото полувреме Бутел играше сигурно во нападите и рутиснки го одржуваше водството. После 30 минути игра беше 9:15 што беше солидна залиха за во вториот дел.

И во продолжението Струга немаше решение за играта на Бутел, гостите лесно реализираа во напад и сигурно одеа кон четвртата победа во плеј-офот. Кон средината на второто полувреме Бутел стигна и до двоцифрена предност и во завршницата одигра доволно за сигурен триумф.

Со овие бодови Бутел Скопје се наоѓа на петата позиција на табелата со 14. бода исто колку и Металург. Во следното коло составот на Кристијан Грчевски гостува кај Вардар, додека Струга ќе се сретне со Еурофарм Пелистер во Битола.

20 - 32
Конечен резултат

Место

Спортска сала Тими

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
СТРУГА920Пораз
БУТЕЛ1432Победа

СТРУГА

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Петар Маркоски-00
4Христијан Крстаноскилев бек20
5Бобан Савески-01
7Пеце Рајатоскидесно крило02
11Тодор Јанкулоскидесно крило04
12Мартин Јовановскиголман00
1Марио Стојаноски-00
13Петар Ферукоскипивот00
14Славиша Димитријескицентрален бек00
18Богдан Николиќцентрален бек05
23Игор Илиевскилево крило00
24Ненад Костоскилево крило13
25Вукашин Ракочијалев бек04
44Дарио Симоноскипивот01
55Филип Пајкоскипивот10
77Никола Цветаноскилев бек00
 Вкупно 420

БУТЕЛ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Наум Симјановскиголман00
6Јовица Младеновскилев бек03
8Димитар Ѓеоргиевскицентрален бек03
9Марко Божиновскилево крило07
10Марко Митевцентрален бек04
14Бојан Спасовскипивот00
15Златко Мојсоскидесно крило01
17Бојан Спасовскидесен бек11
18Христијан Милошевскилев бек14
22Стефан Стојчевиќпивот00
23Горан Печенковскицентрален бек02
24Златко Даскалоскиголман00
26Душан Трифковиќ-03
33Владимир Јевтиќ-12
34Кристијан Василевскипивот12
64Мирко Мајиќлево крило00
 Вкупно 432

Officials

Судии:Делегат:
МЕТАЛАРИ ИСМАИЛ
НИКОЛОВСКИ НЕНАД
ЈАНЕВСКИ ЉУПЧО

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 1961770021
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР760118
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2750215
4БУТЕЛ750215
5ПРОЛЕТ750215
6ОХРИД740312
7ТИКВЕШ 201473049
8ПРИЛЕП73049